A tavalyi katasztrofális év után 2011-ben átlagos mennyiségű termésre számíthatnak a szőlősgazdák, bár amíg a szüret zöme el nem indul, pontosabb adatok nem lesznek a várható mennyiségről − mondta lapunknak Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. Az időjárás idén − kisebb helyi fagy-, vihar- vagy jégkároktól eltekintve − többnyire kedvezett a szőlőnek, csökkentek a növényvédelmi költségek is a szárazabb tavasz miatt. Az eddigi határszemlék alapján kedvező az ültetvények fejlettsége, a szőlő minősége is. A balatonboglári borvidéken az utóbbi hetek csapadékosabb időjárása ellenére is 18-20 fokos a korai fajták cukortartalma − számolt be Horváth Csaba. A júliusi hűvösebb idő inkább csak a korai fajtáknál okozhat gondot: előfordulhat, hogy az eső miatt megrepednek a szemek, és így hamarabb kell kezdeni a szüretet. Általában véve csak kisebb mértékben lassította a szőlő fejlődését a csapadékosabb idő, de eddig ez sem okoz problémát, mivel a korábbi meleg miatt a szokásosnál fejlettebbek az ültetvények.
Jó közepes, hektáronként átlag 50 mázsás termésre számíthatnak az idén a gazdák a csongrádi borvidéken, mivel csak kisebb fagy- és jégkár volt eddig − mondta a Napi Gazdaságnak Papp Ferenc, a borvidék hegyközségi tanácsának titkára. Ez a tavalyi 17 mázsás átlaghozammal összevetve komoly eredménynek számít. Heteken belül kezdődhet a szüret a korai fajtákkal, és a határszemlék alapján jó évjárat lehet az idei. Minimális, a villányinál kisebb jégverést hozott a kunsági borvidék szőlőire a két hete a megye jelentős részét letaroló vihar. Számottevő kárt inkább csak a korszerűbb ültetvények drága támrendszereiben okozott, és nem a várható termésben, szakszerű növényvédelemmel ugyanis még mérsékelhető a jégkár is − közölte Keresztes József, a borvidék hegyközségi tanácsának titkára. A számottevő, mintegy 30 százalékos várható terméskiesést inkább a téli és a májusi, a termőterület 40 százalékát érintő fagykár okozza. Az átlaghozam 70 mázsa körül alakulhat hektáronként, ha további viharok, illetve a szüret előtt a seregélyek nem pusztítják a borvidéket. Várhatóan augusztus közepén indulhat a szüret a korai fajtákkal.
A korábban a sajtóban megjelenteknél kisebb mértékű lesz a Villányt sújtó jégkár. Mindössze a 2500 hektáros termőterület ötödét érte 5−50 százalék közötti terméskiesést okozó jégverés (korábban a harmadáról beszéltek), de a végső mérleg attól is függ, mennyire lesz párás, esős az augusztus, vagyis hogy a sérült szemek rothadásnak indulnak-e − számolt be Nagy Gergely, a hegyközség titkára. Összességében a várható terméskiesés 20 százalék körüli lesz. Átlagosan 60-62 mázsás hozammal számolnak a termelők. A szüret valószínűleg augusztus második felében kezdődik, és a kékoportó-ültetvények is olyan állapotban vannak, hogy meleg, száraz és napos augusztus esetén már a hónap végén sor kerülhet rájuk.
