BUX 139490.49 -0,1 %
OTP 45540 -0,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra pozitív tartományban a kiskereskedelmi forgalom

2011. július 27. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Annyira unalmas lett a kiskereskedelmi adat, hogy még az elemzők sem ugrottak rá tegnap a KSH gyorsjelentésére. Pedig mind a kiigazított, mind a kiigazítás nélküli volumenindex kedvező trendet jósol. Év/év alapon 0,7 százalékkal, hó/hó alapon pedig 0,5 százalékkal nőtt a kiigazított kiskereskedelmi forgalom, míg a kiigazítás nélküli szám 1,7 százalék lett.

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint kifejezetten pozitív jel, hogy az élelmiszer-forgalom az infláció ellenére sem esett vissza, mennyiségben például májusban majdnem ugyanannyi termék fogyott, mint a húsvéti időszakban. Pedig − tette hozzá − a május rendszerint nem erős hónap, ám a tavalyi bázis nagyon alacsony volt. Ugyancsak kedvező fordulat, hogy az áprilisi erős mínusz után pozitív irányba mozdult el (kiigazítás nélkül 3,6 százalék) a nem élelmiszer jellegű vegyes termékek forgalma. Ebben az iparcikkek és a ruházat volt a meghatározó, de a statisztikai adat javulásából a piacon elenyésző szerepet játszó illatszerforgalom 14 százalékos növekedése is kivette a részét. A volumenindex alakulásában az egyetlen érdekes adat a használt cikkek forgalmának 10 százalék feletti esése volt (kiigazítás nélkül csak nyolc), miközben ez az árucsoport a válságban rendre jól teljesített. A zuhanásban az idén egyfolytában tartó ruházati kiárusítások, illetve a feketekereskedelem erősödése játszik szerepet.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet