BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az év végéig fizet gmo-s kártérítést az állam

2011. július 27. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyelőre lehetetlen megmondani, mekkora kártérítésre számíthatnak azok, akiknek a génmódosított magokkal szennyezett vetőmag miatt meg kell semmisíteniük a vetésüket,  a kormány szakértői azonban vizsgálják a kártérítés lehetőségeit, és a szeptember 30-ig beadott kárigényeket az év végéig az állam megtéríti − mondta Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár. A kormány hétfői ülésén döntött arról, hogy egy engedményezési szerződéssel átvállalja az érintett forgalmazókkal kapcsolatos jogviták lefolytatását, illetve ezen eljárások vége előtt megtéríti a gazdák kárát.

A Napi Gazdaság kérdésére az államtitkár megerősítette: azokban a jogvitákban is eljár a termelők helyett, amelyek a gazdák meglévő termeltetési, terménykereskedelmi szerződéseivel kapcsolatban merülhetnek fel a nemteljesítés miatt. Azt azonban a szakértők döntik el, hogy ebben az esetben a hatósági intézkedés miatt lehet-e vis maiort jelenteni a kereskedelmi partnerek felé is. Az államtitkár szerint ilyen esetben a hatóságok hivatalból eljárva értesítik a gazdák partnereit is, a termelők nemteljesítésből származó esetleges kárát pedig jelezniük kell a megsemmisítés előtt felvett jegyzőkönyvben. Arra azonban még nincs válasz, hogy a kereskedők kárát a termelői nemteljesítés miatt ki téríti meg − az így lekötött terményt ugyanis már jó eséllyel továbbértékesítették. Nem tisztázott, hogy milyen − tőzsdei vagy intervenciós − áron számolják el a megsemmisített terményt, illetve a kieső hozamot, az azonban biztos, hogy a génszóródást megelőzni hivatott 400 méteres védőzónába eső kukoricavetések gazdái is számíthatnak a teljes kártalanításra.

A héten végez a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) hatósági laboratóriuma − amelynek eredményeit a nemzeti referenciavizsgálati laborban többször is utánellenőrizték − a még hátralévő 80 minta vizsgálatával − közölte Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-biztonságért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára. Eddig 15 szennyezett mintát találtak. A vidékfejlesztési miniszter múlt heti rendelete szerint a forgalmazó, illetve fajtatulajdonos felelőssége a forgalomba hozás megelőzése, de azt megengedi, hogy megsemmisítés helyett az országból kivigyék a vitatott tisztaságú tételeket. Összesen 1400 hektáron semmisítették már meg a vetést és további mintegy ötezer hektárra szóló megsemmisítési határozatot adott ki az MGSZH, mivel azonban a védőzónák kijelölése még zajlik, így tovább nőhet a kitárcsázásra ítélt terület.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet