A fogyasztás tavalyi csökkenésével és az építőipari mélyrepüléssel 2,5 millió tonnára apadt a magyar cementfogyasztás 2010-ben, a mennyiség a GKI optimista becslése szerint is további 12 százalékkal csökken 2011-ben. Az első féléves adatok sajnos ennél nagyobb csökkenést vetítenek előre − mondta a Napi Gazdaságnak Richard Skene, a Holcim Hungária Cementipari Zrt. elnök-vezérigazgatója. Ha a GKI prognózisa beigazolódik, akkor is csak az 1960-as évekbeli felhasználást éri majd el a piac, holott a csúcsidőben az európai átlagnak nagyjából megfelelő, 4,3 millió tonna cement fogyott Magyarországon. Az év második felétől, a Strabag-Lafarge új cementgyárának átadásával a szükségesnél csaknem kétszer nagyobb cementkapacitás lesz Magyarországon.
A 2011-ben realizálódó túlkapacitás a jelenlegi fogyasztási szint mellett természetesen gazdaságtalan, fenntartása azonban hosszabb távú gazdasági folyamatokkal indokolható. Ahogy most a piac \"kinéz\", sem 2011-ben, sem 2012-ben, de még csak 2013-ban sem várható szignifikáns építőipari növekedés, Skene szerint a hazai cementfogyasztás 5-6 év múlva indulhat újra növekedésnek. Erre alapozza a Holcim a magyar jelenlétét, a lábatlani cementgyár működését 2016-ig hosszabbította meg.
Természetesen vannak komolyabb ipari projektek, mint a Mercedes-gyár építése, az építészek azonban rendre arról nyilatkoznak, hogy nincs munkájuk és nincs is kilátásban olyan projekt, amelyben részt tudnának venni. Ez pedig azt jelenti, hogy a következő 1,5-2 évben sem igen lesz építőipari fellendülés. A lakásépítési piacon az éves igények 50 százalékát lehet kielégíteni a kényszerértékesítésből származó lakásokkal − egy kilogramm cement felhasználása nélkül. Ez a hatás is évekig meghatározó lesz majd − tette hozzá.
