BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdos fürdőberuházás kezdődött Nagybajomban

Közel kétmilliárd forintos beruházással próbál életet lehelni az öt éve bezárt nagybajomi termálfürdőbe a magyar-orosz tulajdonban lévő Timax Kft. - tájékoztatták lapunkat a mindössze három és fél ezer lakosú somogyi kisváros önkormányzatánál.

2011. július 8. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Újabb befektető próbálkozik az öt éve bezárt  nagybajomi termálfürdővel, ezúttal − közel kétmilliárd forintos beruházással − a magyar−orosz tulajdonban lévő Timax Kft próbálja újraéleszteni a terveket. A társaság a programot két ütemben, 450 millió forint értékű uniós forrásból, valamint saját erőből kívánja megvalósítani. A napokban elkezdődött építkezés keretében mintegy egymilliárd forintos költséggel többek között négy új medence, egy 500 négyzetméteres wellness-részleg, egy szaunaház, valamint két új \"jacuzzi\"-medence is készül. Újabb termálkutat fúrnak, befedik az eddig csak jó időben használható nagymedencét, felújítják az éttermet, a konyhát, a kávézót és az öltözőket, és kiépítenek egy napkollektoros energiaellátó rendszert is. A már meglévő épületek tetőterében pedig multifunkciós rendezvénytermet, illetve játszóházat alakítanak ki. A mintegy 30 új munkahelyet teremtő beruházás első üteme várhatóan 2012 júliusára készül el. Ezt követően a négycsillagos szálloda felépítésére további egymilliárd forintot szánnak az egyre növekvő számú orosz turistákra is alapozó befektetők.

A nagybajomi fürdő története több mint 40 évvel ezelőtt kezdődött, amikor a település határában  elsősorban reumatikus, valamint nőgyógyászati panaszok kezelésére alkalmas gyógyvizet találtak. Nem sokkal később, nagyrészt társadalmi munkában, megépültek az első nyitott medencék, 2000-ben pedig a helyhatóság egy szakmai befektetővel és magánszemélyekkel összefogva egy csaknem 7 milliárd forintos, 34 hektárra kiterjedő beruházás terveit vázolta fel termálfürdővel, négycsillagos gyógyszállóval, apartmanokkal  és nyugdíjasházakkal. A projektcégbe, a Boronka Thermál Villapark Rt.-t-be az önkormányzat a területet és 52 millió forint készpénzt vitt be apportként tízszázalékos tulajdonrészért. A megaberuházást a Széchenyi terv 153 millió forintnyi támogatásával,  saját erőből, illetve hitelből akarták megvalósítani. 2004-re el is készült több nyitott és fedett medence, a szauna, különböző kiszolgálóhelyiségek, illetve az uszoda, s elkezdődött mintegy harminc apartman kialakítása is. A források azonban elapadtak, új befektetőt sem sikerült találni, ezért a tervezett további beruházásokról le kellett mondani. Már ekkor látszott, hogy a nagybajomi komplexum, különösen szálláshelyek nélkül, nem életképes. A cég fizetésképtelensége miatt a fürdőre 2006-ban lakat került, majd hamarosan elkezdődött a Boronka Thermál Villapark felszámolása, amikor is kiderült, a cégnek mintegy 1,2 milliárd forintnyi adóssága van. Mindemellett a pályázati forrás is \"bent ragadt\". Csődbűntett gyanúja miatt egyébként eljárás is indult az ügyben. A felszámoló először 1,2 milliárd, több fordulót követően pedig 500 millió forintért hirdette meg az addig elkészült létesítményeket, s felhatalmazása volt arra, hogy ennek felét még elengedje. Az önkormányzat, amely az elmúlt évek során már jelentős összegeket áldozott a helyi turizmus fejlesztésére, egy időben azt fontolgatta, hogy uniós forrásokból maga fejezi be a létesítményt, ám a jelentős kockázatok miatt erről végül letettek. A Timax 2008 nyarán, a felszámolótól vásárolta meg a pusztuló komplexumot, s úgy döntöttek, egy magas színvonalú, család- és gyermekbarát turisztikai létesítményt hoznak létre Nagybajomban.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet