Miközben lassan a tízmillió sommelier országa leszünk - mindenki úgy gondolja, hogy igazán ért a borokhoz - , a kávékultúra területén komoly hiányosságaink vannak. Erre legkésőbb akkor ébredünk rá, amikor egy Nespresso kávészakértő elmagyarázza, milyen kritériumokat kell teljesítenie egy kávénak ahhoz, hogy a legjobbak közül való lehessen.
A svájci kapszulás kávé márkánál összesen mintegy 110 coffee expert és hivatásos kóstoló dolgozik, zömmel a svájci üzemben. Ők azok, akik egy átlagos munkanapon több mint száz kávét kóstolnak meg. Ezeket persze − a sommelier-khez hasonlóan − nem isszák meg, munkájuk azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy mindig ugyanolyan minőségű kávé kerüljön a kapszulákba. A kávészakértők kulcsszerepet játszanak az új őrlemények kifejlesztésénél is, ami egyáltalán nem könnyű. A kávé ízének gazdagságát jól példázza, hogy amíg a borban átlagosan 600, addig a kávéban 900 különböző kémiai alkotóelem van.
A mindennapi kávézás és a kóstolás között nagy a különbség, ám számos apróságot hasznosíthatunk egy kávézóban is. Például illik megnézni a kávé habját: fontos, hogy teljesen befedje magát a kávét, állagát pedig úgy tudjuk ellenőrizni, ha a (lehetőleg ezüst)-kanál alját belemártjuk, és azon rajta is marad. A hab minőségét úgy is ellenőrizhetjük, hogy cukrot szórunk rá: ideális esetben fent marad néhány másodpercig és csak utána süllyed le a csésze aljára. A kávé tökéletes hőmérséklete 65-67 fok, az ennél melegebb deaktivál bizonyos szenzorokat. Gyakori hiba, hogy a kínált pohár vizet a kávé után isszák meg, holott annak éppen a korábban elfogyasztott ételek és italok semlegesítése lenne a feladata. A hobbikóstolók számára jó hír, hogy az ízlelés fejleszthető, bár a biológiai adottságokon értelemszerűen sok múlik.
A kávéfogyasztás kérdése a napszaktól is függ: a Nespresso szakértői ébredés utánra nem erős feketét, inkább egy lágyabb ízű kávét ajánlanak, az erőset tartogassuk a kora délelőtti órákra. Napközben könnyed, kiegyensúlyozott kávékat célszerű fogyasztani, amelyek íze és illata nem marad meg sokáig, így mindig jól esik egy kisebb-nagyobb étkezés. Az intenzívebb ízű kávékat étkezés után ajánlott fogyasztani, részben azért, mert emésztést segítő hatásuk sem elhanyagolható.
