BUX 139858.34 0,17 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs magyar dinnye botrány nélkül

2011. július 1. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar dinnye közügy, mint a kenyér. Nem is lehet más. A nemzetközi kereskedelmi lánc meg csak egy megtűrt eszköz arra, hogy a magyar dinnyét a magyar vevő felé kiközvetítse, ha lehet, díleri jutalék nélkül. Ne is legyen a magyar dinnyén árrés, mert a dinnye alapélelmiszer, mint a kenyér. Főleg rekkenő hőségben. Csak a magyar dinnye ad erőt és mindent lebíró akaratot. Reggelire, folyadékpótlásra és a fő étkezésre kenyérrel. A magyar dinnye valóban közügy, a magyar gyümölcsfogyasztás 17 százalékát adja. Az alma után a második. A magyar dinnye (és ez csak mostanában tudatosodott mindenkiben, Európa kedvelt gyümölcse) fontos exporttermék. A magyar dinnyére egész Európában figyelnek, ezért egyetlen nemzetközi lánc és magyar gyümölcstermelői érdekvédelmi szervezet sem engedheti meg magának, hogy a magyar dinnye piacra lépését pontatlanul kommunikálja, mert abból a sajtó óriási botrányt kavar.

Amúgy a dinnyepiac köszöni, jól van, az import kifut, de kicsi van még belőle, a honi termelők június 20-a után megkezdték a betakarítást, a kereskedelmi láncokhoz szállítást, és gyanús, hogy a hét végére már tényleg eltűnik az import a magyar piacról, mert a nagybanin az importosok is összecsomagoltak és elmentek szabira.

Hosszú idő óta az idei lehetett volna az első év, hogy a szezon botrány nélkül indul. Három éve a németek fordították vissza a határról a magyar dinnyét, mert a magyar dílerek éretlen vacakkal akartak nagy pénzt csinálni (honi dinnyeborogatás lett a vége), két éve az Auchan szezonindító ára adta meg az alaphangot és generálta a feszültséget, tavaly pedig a katasztrofális időjárás okozott szó szerint tízmilliárdos kárt az ágazatban. Idén elegendő mennyiség lesz a magyar piacra, a gyümölcs állítólag jóízű lesz, a boltokat a termelők ellátják, a szerződéseket megkötötték, mégis mi a probléma? Semmi. Kell a botrány a magyar dinnyének, hogy jobban fogyjon.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet