Elkezdődött a magyar dinnyeszezon, a múlt hét vége óta már csak magyar dinnye kapható a belföldi piacon − közölte Fodor Zoltán, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) ügyvezető igazgatója az MTI-vel. Közben a Tesco-Globál Áruházak Zrt. is kiadott egy közleményt, hogy a magyar dinnyeszezon nyitányára eltüntette az importterméket az áruházaiból és kizárólag magyar eredetű gyümölcsöt kínál a vásárlóinak.
Fodor Zoltán elmondta: idén a termelők mintegy 4800 hektárról takarítják be a termést, szemben a tavalyi mintegy 6000 hektárral. A termőterület az elmúlt időben évről évre csökken. Ebben az évben az előrejelzések szerint a termelők jó minőségre és jó hozamokra számíthatnak, mintegy 178 ezer tonna termés várható. Ebből több mint 100 ezer tonnát a fő termőterületnek számító Békés megyében takarítanak be.
A felvásárlási ár jelenleg 78 forint kilogrammonként, ennyiért rakják a teherautókra az árut. A megtermelt mennyiségből mintegy 100 ezer tonna kerül a belföldi és mintegy 78 ezer tonna a külföldi piacokra − tette hozzá az ügyvezető igazgató.
A Tesco közleménye szerint a nyári időszakban zöldségekből is szinte kizárólag magyar áru kerül a polcokra. A legnagyobb volumenben értékesített zöldségek, így a zöldpaprika, paradicsom és a piros burgonya egyaránt 100 százalékban magyar termelőktől származik és ugyanezt lehet elmondani az uborka összes fajtájáról, hagymáról, sárgarépáról, karalábéról, salátafélékről, káposztáról, valamint az összes többi hazánkban termelt zöldségfajtáról.
