Harmadik éve tolódik mind korábbra a nyári leértékelések időszaka. Idén már az iskolaszünet előtti héten megjelentek az üzletekben az árengedményt jelző feliratok, mostanra pedig a főváros összes frekventált vásárlóutcáját és plázáját beborították a kiárusítást jelző kirakatmatricák és transzparensek. Ám ahhoz még túl korán van, hogy a kereskedők nekifussanak a 70 százalékos leárazásnak, sőt a szakemberek szerint, csakúgy, mint tavaly, idén sem az ilyen nagy engedmények határozzák meg a nyári vásárokat.
Ennek egyik oka az, hogy a leértékelési időszak korán kezdődik és hosszan elhúzódik. A magyar vásárlókat az akciókkal ösztönözni lehet a vásárlásra, sőt a korábbi években újraformálódott ruházati értékesítés, a nemzetközi láncok hozta eladási kultúra arra ösztönzi a vevőket, hogy a nagyobb beszerzéseiket az akciós időszakra időzítsék. Így a korán kezdődő leárazás erős marketinghatást gyakorol. Ugyanakkor a válság miatt kisebb árukészlettel dolgozó kereskedők a nyár derekára kipörgetik a készletet és olyan kevés marad, amit már 70 százalékos engedménnyel sem igen lehet értékesíteni, így jó esetben a maradék megy az outletbe.
A hatalmas kedvezmények elmaradásának másik oka, hogy a kisebb, kevésbé ismert márkákat forgalmazó kereskedők igyekeznek tartani a lépést a nagyokkal, így jelentős árréstömeget adnak át a vevőknek abban az időszakban is, amikor valójában még nem kellene. Így az igazi nyári uborkaszezonra már nem marad a saját pénzügyi rendszerükben annyi, hogy óriási engedményeket kínáljanak.
A plázákban kétfajta akció lett általános, a nyári leértékelés és a végkiárusítás. Mindkettő megszokott látvány, ahogyan az is, hogy az eddig stabilnak hitt trendi bevásárlóközpontok is egyre foghíjasabbak. Középkategóriás márkaüzletek válnak turkálóvá, magasan pozicionált üzletek veszítik el fényüket és vele együtt vásárlóikat. A belvárosi Fashion Streeten is elkezdődött a nyári vásár, de a sétálóutcában működő boltok kissé szemérmesek: nincsenek nagy, messziről észrevehető transzparensek, 50 százalékos árkedvezményt jelző matricák. A Váci utcában más a helyzet, a nemzetközi láncok a kirakat mellett a bejárati ajtajukra is kiteszik a sale feliratot. A Napi Gazdaság tapasztalatai szerint érdemes most bevásárolni a nyaralásra, mert a készletek jellemzően teljesek, méretgazdagok és a legjobb holmikhoz minimum 20 százalék engedménnyel lehet hozzájutni. Az 50 százalékos kedvezmény azokra a termékekre vonatkozik, amelyeket a tavaszi leárazáskor sem vittek el.
Az Andrássy úton még kevésbé látszik a nyári leárazás, mint a Fashion Streeten, a luxusüzletek legfeljebb csak suttogják a betérőknek, hogy akciós időszak van − akad, ahol sale marketingfogással nem is bíbelődnek, a törzsvevőknek amúgy is van kedvezmény. Amúgy a luxus főutcáján is megjelentek a foghíjak − ez önmagában nem lenne meglepő, de alig másfél éve alakult ki és látszott véglegesnek az Andrássy út koncepciója. Most úgy tűnik, kicsit változtatni kellene rajta.
A Nagykörút látképe vegyes. Jellemzően minden kereskedő ad valami kedvezményt, de a vevő nem tudja eldönteni, hogy a leértékelést jelző matricák frissek vagy tavaly nyárról maradtak a kirakatüvegen, az viszont szembeötlő, hogy itt 50 százalékos árkedvezményt jelző transzparenst alig látni egyelőre.
