BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Most nyerőben van a sokat vitatott termékdíj-szabályozás

A kereskedelem köszöni, ellesz az új termékdíj-szabályozással, a szakma nagyja rábólintott a nehezen formálódott törvénytervezetre.

2011. június 24. péntek, 00:00

Fotó: Dömötör Csaba / Marton Szilvia
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Érdekes fordulatot vett a kereskedelmi cégek álláspontja a termékdíj-szabályozással kapcsolatban. A szakma egy múlt heti konzultáció után egyöntetűen tudomásul vette a változtatást és elfogadta a kormánynak a törvénytervezetbe foglalt elképzeléseit. Az indoklás szerint az új szabályozással csökkennek az adminisztrációs terhek, és ez milliárdos nagyságrendű megtakarítást jelent ágazati szinten.

Mindez annak ellenére történt, hogy bizonyos esetekben a termékdíjtarifa a többszörösére nő és mivel a nemzetközi kereskedelmi láncok önállóan is importálnak, vastagon érinti őket a jogszabály − a kereskedelmi csomagolásokon és a reklámújságokon kívül.

A kereskedelem elfogadja azt is, hogy a jelenlegi hulladék-visszagyűjtési rendszer teljesen leépül és helyette egy új alakul ki, ugyanis a jogszabály egyik eleme lehetővé teszi az önálló visszagyűjtést. A szakma belenyugodott, hogy megszűnik a termékdíj-mentesség, amelyet jelenleg (ez év végéig) a visszagyűjtést koordináló szervezetek révén lehet elérni. Ezentúl az önálló visszagyűjtés lehetőségével élve is (ha teljesítik a visszagyűjtési feltételeket) a termékdíj háromnegyedét be kell fizetni. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint a kereskedelmi láncok egyelőre még számolgatják, hogy megéri-e majd önállóan visszagyűjteni, kezelni és újrahasznosítani a hulladékot. Az viszont komoly előrelépés, hogy a törvénytervezetben a kicsiknek lesz átalányfizetési lehetőség. Ezzel egyrészt leveszik a kis kereskedelmi egységek válláról az adminisztrációs terhet, másrészt azoktól is beszedhető lesz a díj, akik eddig nem is halottak erről az adónemről, vagy módszeresen kikerülték.

Ami a termékdíj költségeinek az árba való beépülését illeti, a gyártók és a kereskedők kiadásai várhatóan nem hárulnak át teljes egészében a vevőkre. Egyrészt az eddigi mentesség sem azt jelentette, hogy a kibocsátó egy forintot sem fizet, csak éppen nem a költségvetésbe utalta a pénzt, hanem a koordináló szervezetnek, amely szolgáltatást nyújtott és kezelte a hulladékká vált csomagolóanyagot, illetve veszélyes hulladékot. Ezen túlmenően pedig a növekvő termékdíjjal a gyártók innovatív csomagolóanyagokat keresnek, könnyebb, nagyobb teherbírású anyagokat, amelyek kedvezőbb termékdíjtarifa-besorolás alá esnek. Vagyis a költségek egy része eloszlik majd, de az első időben meglátszik majd az élelmiszerárakon. A környezetvédelmi tárca 48-49 milliárd forint bevételre számít évente a termékdíjból.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet