− Milyen piaci tendenciákat tapasztal a sütőipari szektorban?
− A 2011-es év vízválasztó lehet a pékségek életében, de talán a malmokat is mondhatom, hiszen mindenki előtt ismert a liszt árának emelkedése a kiváló minőségű gabona hiánya miatt. Sajnos bejött az a prognózis, hogy a kisebb malmok és kisebb pékségek nehezen vagy egyáltalán nem tudják felvenni a versenyt árban és minőségben: sajnos többen befejezték tevékenységüket, és ezzel magyar munkahelyek és cégek szűnhetnek meg. Apró vigasz, hogy esetleg nem külföldi befektetők veszik át ezeket a piacokat, hanem magyar kézben tudjuk tartani. A kenyér ára is látványosan emelkedett, kedvező fordulat azonban, hogy tavasszal megállt és nem volt eddig szükség újabb korrekciókra. Az irány és az elképzelt jövő az, hogy a minőségi kenyér és a pékáruk piaca megmarad ugyan, de ehhez magasabb minőségű szolgáltatásra van szükség. Az egészséges táplálkozás iránti igény is egyre nagyobb, ami befolyásolja a gyártókat és a forgalmazókat. Emellett a vásárlók is másként reagálnak: a 250−350 forintos kenyérárért már megnézik mit vesznek, már nem csak egy szükséges termék a kenyér az asztalon. Ezért a pénzért jó minőséget, több napig elálló, és persze adalékanyagtól mentes, vagy rostokban gazdagabb kenyeret választanak a vevők
− Az alapanyagárak függvényében milyen évet prognosztizál 2011-re?
− Kissé kaotikus még a helyzet, hiszen a napokban ugyan feloldották az orosz gabonaexport-tilalmat, de Kína − a nagy aszály miatt − sok gabonára jelentkezett be. A nagy európai termelőknél is kevesebb a csapadék, nálunk meg abszolút mínuszon van a búzatermesztés. Most még nem lehet kikalkulálni a liszt árát, hiszen az aratásig és a lisztig még van néhány hét és az időjárás is űzhet tréfát velünk. Ha csökken a liszt ára, akkor a következő kérdés az, hogy ki mennyire csökkenti az eladási árait. Ahogy látványosan csukódott az árolló a külföldi tulajdonú üzletláncok és a magyar pékségek között, remélhetőleg az árképzésben idén is egyforma arányok és irányok lesznek. A mi piaci visszajelzéseink − napi szinten több tucat bejegyzést kapunk ez ügyben a weboldalunkra − egységesen azt mutatják, hogy a vevők tudatosabban választanak, jó minőséget akarnak a pénzükért, jobban \"ráéreznek\" és számolják a kenyér ár-érték arányát, figyelik a piaci árakat, minőséget. Nem hisznek a túl alacsony árakban, szinte gyanakodva érdeklődnek tőlünk, hogy mi miért annyi, amennyi, és mi nem titkoljuk az árképzést, mert ebben a szakmában nincsenek csodák.
− Milyen ütemben halad az üzletláncuk expanziója?
− Ebben az időszakban az alföldi régióban dolgozunk, a dunántúli boltok közül csak a néhány saját tulajdonú üzlet vállalkozói jogának eladása a cél. A kecskeméti Univer sütödéjével bővült kapacitásunk tette lehetővé az alföldi terjeszkedést, amely 26 - Univer-Coopban található - Lipóti Pékség-sarkot jelent a franchise hálózatban és tizenötnél több különálló Lipóti Pékség mintaboltot. Ezek némelyike még saját üzemeltetésű, mert ez a terület még ismeretlen piac, és addig nem akartunk senkit bevonni a közös üzletbe, amíg nem bizonyítottunk. De ezek is vállalkozókhoz kerülnek hamarosan − az értékesítésre váró boltok listája weblapunkon megtalálható. Mi jó minőségű, hagyományos termékeket akarunk sütni. Az eladás egy másik szakma, olyan gondos gazda kell a pult mögé, aki mindenben a vevő igényeire támaszkodik. Cégünket folyamatosan fejlesztjük a vevők és a piac elvárásai szerint − ez megnyilvánul a termékpaletta bővítésében, termékcserékben is, de olyan újdonságokban is, mint a saját márkás egészségmegőrző ásványvízcsalád, amely remekül passzol boltjainkba.
