A japán atomkatasztrófa miatt meggyengült távol-keleti mezőgazdaság hozta piaci lehetőségeket igyekszik kihasználni a most 30 éves albertirsai Mirsa Zrt. Bár a cég idén elsősorban a stabilitásra törekszik, a japán kereslet kihasználásában lát némi növekedési lehetőséget. Itthon a mélyhűtött termékek piaca az élelmiszer-kereskedelemmel együtt gyengélkedik, a vállalkozások túlnyomó része túlélő üzemmódba kapcsolt − már amelyik talpon maradt az elmúlt két évben −, kitörési pontok nem nagyon vannak. Losó József vezérigazgató lapunknak elmondta: a nemzetközi és a magyar kereskedelmi láncok is csak egyéves szerződéseket kötnek, ám ebben rendszerint nincs mennyiségi, vagy volumenkötelezettség. Emiatt nehéz előre tervezni, ugyanakkor egész évben rendelkezésre kell állni, a raktárkészletnek megfelelőnek kell lennie ahhoz, hogy az ad-hoc megrendeléseket is teljesíteni tudják. Mindez komoly tőkét igényel, hiszen a kereskedelem rendszerint 30 napra fizet, míg a Mirsának a lefagyasztandó, beszállított áru átvételekor teljesítenie kell. A terméket pedig fagyasztás után hűtve kell tárolnia, aminek rendkívül nagy az energiaszükséglete.
A hazai nehézségek ellenére a Mirsa komoly sikereket ért el, árbevétele 3 milliárd forint körül mozog. A céget 1981-ben az Albertirsa környéki termelőszövetkezetek alapították, a Nagykáta Áfész-szel közösen, majd 1982-től elindult a hűtőház-beruházás és a fagyasztóüzem építése. Az első privatizációs hullámban elkelt a társaság, a Mirsa a Schöller-csoport részévé vált. Majd a nemzetközi fúziók után a cég 2001-ben a Nestléhez került. A svájciak nem sokkal később profiltisztítást hajtottak végre és a meghirdetett Mirsa Zrt.-re hét nemzetközi ajánlat érkezett, ám hosszú tárgyalássorozat után teljes egészében magyar kézbe került a cég. Ezt követően a Mirsa a felszámolás alá került csepeli hűtőipari cég eszközeit vásárolta fel és velük együtt hozzájutott a Magyar Hűtőipari Vállalat logójához, így az 1945-től ismert Mirelitte márkához. Ezt követően az albertirsai cég felvette a Mirelitte Mirsa Zrt. nevet.
Ezzel az egyik legerősebb magyar mélyhűtött-termék-gyártóvá lépett elő. Losó József elmondta, a magyar konzervipar lassú sorvadása után a hűtőipar is megroggyant, a korábban működő 16 vállalkozásból mára 5 számottevő maradt. Holott a magyar mezőgazdaság számára fontos lenne az erős hűtőipar ahhoz, hogy a termékeivel versenyképes legyen az uniós piacon a szezonon kívül is. Mint mondta, ma már a zöldség-gyümölcs fagyasztás mellett egyre nagyobb gondot kellene fordítani az innovatív termékekre, a félkész, illetve készételekre. Ugyanakkor a magyar élelmiszer-kereskedelem forgalmának csökkenése erősen jelentkezett a mirelit termékek forgalmában is. Losó József szerint a kieső belföldi keresletet az exporttal kell kompenzálniuk. A cég is igyekszik túl lenni a recesszión és ha felfut a forgalom, el lehet gondolkodni a kapacitások bővítésén.
