BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egészségügyi kockázatot rejt a jégkrém fogyasztása

2011. június 21. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egészségügyi termékdíjat kellene fizetni az üdítőital, az energiaital, a csomagolt édesség, a jégkrém, a sós snack, illetve az étkezési porok után − derül ki a lapunk birtokába került előterjesztésből. A hamburgeradóból a hamburger, a zsír, illetve a zsíros termék kimaradt. Az említett árucikkeknél határt húznak a cukor-, só-, koffeintartalomra vonatkozóan, viszont sehol nem tér ki a javaslat arra, hogy miért ezeket az értékeket alkalmazza. Az általános indoklásban egészségügyi kockázatot hordozó termékként aposztrofálják az árucikkeket, jóllehet a magyar élelmiszerkönyv szerint nincs egészségtelen élelmiszer a forgalomban. Az adó alanya maga a gyártó lenne. A javaslatról állítólag szerdán dönt a kormány.

Az általános indoklásban nincs szó arra vonatkozóan, hogy az egészségügyi kormányzat mekkora bevételt remél az adóból. Csak annyit ír, hogy az egészségtelen magyar társadalom megnövekedett egészségügyi kiadásainak egy részét jó lenne olyan termékekre kivetett adókból fedezni, amelyek fogyasztása kockázatos. (Nincs Magyarországon hivatalosan forgalomban olyan termék, amelynek a fogyasztása kockázatot jelentene a fogyasztóra nézve, a túlzott fogyasztás jelenthet kockázatot, ám ez életmód kérdése.)

Hamburgeradó
Termékek Határértékek Adómérték
Üdítőital 5 g cukor/100ml 10 Ft/liter*
Energiaital 20 mg koffein/100ml 300 Ft/liter
Csomagolt édesség 25 g cukor/100g 200 Ft/kilogramm**
Jégkrém 5 g cukor/100g 100 Ft/kilogramm
Sós snack 1 g só/100g 400 Ft/kilogramm
Étkezési porok 5 g só/100g termék 500 Ft/kilogramm

*2012-től 15 Ft/liter, **2012-től 250 Ft/kilogramm   
Forrás: törvénytervezet

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet