Egészségügyi termékdíjat kellene fizetni az üdítőital, az energiaital, a csomagolt édesség, a jégkrém, a sós snack, illetve az étkezési porok után − derül ki a lapunk birtokába került előterjesztésből. A hamburgeradóból a hamburger, a zsír, illetve a zsíros termék kimaradt. Az említett árucikkeknél határt húznak a cukor-, só-, koffeintartalomra vonatkozóan, viszont sehol nem tér ki a javaslat arra, hogy miért ezeket az értékeket alkalmazza. Az általános indoklásban egészségügyi kockázatot hordozó termékként aposztrofálják az árucikkeket, jóllehet a magyar élelmiszerkönyv szerint nincs egészségtelen élelmiszer a forgalomban. Az adó alanya maga a gyártó lenne. A javaslatról állítólag szerdán dönt a kormány.
Az általános indoklásban nincs szó arra vonatkozóan, hogy az egészségügyi kormányzat mekkora bevételt remél az adóból. Csak annyit ír, hogy az egészségtelen magyar társadalom megnövekedett egészségügyi kiadásainak egy részét jó lenne olyan termékekre kivetett adókból fedezni, amelyek fogyasztása kockázatos. (Nincs Magyarországon hivatalosan forgalomban olyan termék, amelynek a fogyasztása kockázatot jelentene a fogyasztóra nézve, a túlzott fogyasztás jelenthet kockázatot, ám ez életmód kérdése.)
| Termékek | Határértékek | Adómérték |
| Üdítőital | 5 g cukor/100ml | 10 Ft/liter* |
| Energiaital | 20 mg koffein/100ml | 300 Ft/liter |
| Csomagolt édesség | 25 g cukor/100g | 200 Ft/kilogramm** |
| Jégkrém | 5 g cukor/100g | 100 Ft/kilogramm |
| Sós snack | 1 g só/100g | 400 Ft/kilogramm |
| Étkezési porok | 5 g só/100g termék | 500 Ft/kilogramm |
*2012-től 15 Ft/liter, **2012-től 250 Ft/kilogramm
Forrás: törvénytervezet
