Bár az ország egyes térségei között az álláslehetőségeket tekintve a korábbi éveknél is nagyobbak a különbségek, a kínálat szinte mindenütt csökkent. A Meló-Diák, a Multi Job és a Fürge Diák szakemberei szerint a fiatalok is legkönnyebben a fővárosban, valamint az ország nyugati felében tudnak elhelyezkedni.
Ráadásul Nyugat-Magyarországon a diákmunka-kínálatban jelentős változást hozott az osztrák munkaerőpiac megnyitása. A soproni, mosonmagyaróvári és győri munkaerő-közvetítő cégek elsősorban a vendéglátóiparban és a mezőgazdaságban ajánlanak állást. A 4-5 eurós órabér rendkívül vonzó, hiszen két-háromszorosa a hazainak. Ezekre az állásokra tíz-tizenötszörös a túljelentkezés. Ugyanakkor az ország keleti felében, néhány nagyvárost és az időszakos mezőgazdasági munkát leszámítva, alig van lehetőség. Nem rózsás a helyzet a Dél-Dunántúlon, sőt a Balatonnál sem, ahol az elmúlt évhez képest is további mintegy 10-15 százalékkal csökkent az álláslehetőségek száma.
Az elmúlt időszakot túlélt üzletek, vendéglők és büfék tulajdonosainak döntő többsége örül, ha a csúcsszezonban a saját családtagjainak tud munkát adni. Az egész országban jelentősen rontja a helyzetet, hogy az egyre nagyobb finanszírozási gondokkal küzdő önkormányzatok − néhány nagyváros kivételével − szintén nem tudnak feladatot adni a fiataloknak. A válság után az ipari vállalatok döntő többsége sem jutott még odáig, hogy jelentős számú diáknak tudjon munkát adni, hiszen sokuk még korábban elbocsátott régi dolgozóit sem tudta teljes számban visszavenni. Ráadásul jóval praktikusabb bérelt munkaerővel megoldani a különböző feladatokat. Van olyan cég is, ahol immár \"szociális juttatás\" lett a diákmunka. Úgy tűnik, valamivel jobb a helyzet a kereskedelemben és a mezőgazdaságban. Más kérdés, hogy mindinkább előnyben részesítik azokat a diákmunkásokat, akikre az egész szezonban, akár rapszodikusan is lehet számítani, s azok kevésbé kelendőek, akik augusztusban már nem akarnak dolgozni. Mindemellett idén szinte mindenütt alacsonyabb bért kínálnak, arról nem beszélve, hogy az adózási szabályok változása miatt a diákok csaknem harmadának amúgy is kevesebb lehet a jövedelme.
Az egyik lapunknak nyilatkozó dunántúli kereskedelmi cég vezetője szerint a nyári munkáért valósággal harcolnak a diákok. A 15 meghirdetett állásra csaknem százan jelentkeztek, s nem egy olyan fiatal volt, aki a meghirdetettnél olcsóban is hajlandó volt munkába állni. Barabás Zoltán, aki Balatonfüreden és Tihanyban működtet éttermet, illetve két büfét, elmondta, 2008 nyarán még kilenc fiatalt vettek fel egész nyárra, s augusztusban további négy diákra is szükség volt. Tavaly és tavalyelőtt, időszakosan, már csak négyet-ötöt tudtak foglalkoztatni, idén pedig hárommal kötöttek olyan előszerződést, amely szerint ha a forgalom miatt szükség lesz rájuk, berendelik őket.
Harmati József, három Szekszárd környéki kistérség munkaerő-gazdálkodással foglalkozó szakreferense lapunknak elmondta, alig van olyan önkormányzat, amelyik diákmunkát kínál. Jó néhány településen immár az is nagy szó, ha a régóta munkát kereső felnőtteknek például közmunkásként feladatot tudnak adni.
