Nemzetközi kereskedelmi láncokkal és magyar kereskedelmi hálózatokkal tárgyalt múlt héten Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) mezőgazdaságért felelős államtitkára. A helyzet pikantériája kettős. Egyrészt a VM legutóbb Gráf József minisztersége alatt egyeztetett kereskedőkkel (a kereskedelmi kódexről). Másrészt úgy tűnik, az uniós zöldség-gyümölcs piacot a vártnál jobban megviselte az uborkabotrány, és az eddig (politikailag) folyamatosan erodált magyar kiskereskedelem támogatására van szüksége a szaktárcának. Az egyeztetés célja az volt, hogy a VM megossza és meghallgassa a fogyasztói, illetve piaci reakciókat a zöldség-gyümölcs kereskedelemről, illetve elősegítse a magyar termékek boltba jutását. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Napi Gazdaságnak megerősítette, a jelenlegi helyzetben a kereskedők érdekét kizárólag a belföldi termék vásárlása jelenti. Az utóbbi időben ugyanis valódi marketingeszközzé vált a magyar termék megjelölés, másrészt belföldről egyszerűbb és egyelőre olcsóbb a beszerzés. Szerencse, hogy az uborkabotrány akkor pattant ki, amikor a magyar termékek egyre nagyobb arányban kerülnek piacra, így azonnal kiválthatták az olcsóbb importot.
