Harmadik éve sújtja az eper- és málnatermelőket a kedvezőtlen időjárás, a szakemberek szerint azonban ennél is nagyobb gond, hogy a termelést, a feldolgozást és főként az értékesítést évtizedek óta nem sikerül megszervezni. A folyamatosan emelkedő költségek mellett a felvásárlási árak hullámzóan ugyan, de összességében stagnálnak vagy lefelé tartanak. Az utóbbi években nagyobb termelők is megjelentek a piacon, együttműködésnek vagy integrációnak azonban alig van nyoma. A gyümölcsök több mint fele szinte minden évben csupán légyümölcsként hasznosul, függetlenül attól, hogy hiány vagy túltermelés van a piacon. Ezért kilónként a termelőknek legfeljebb 100-120 forintot adnak, pedig 300 forint alatt csak veszteséget lehet termelni.
Megoldást csak a beruházások hozhatnak. Krizsó István nagykanizsai termelő elmondta, fennmaradásukat annak köszönhetik, hogy két éve családi vállalkozásként létrehoztak egy üzemet, amelyben saját recept alapján eper- és málnalekvárt, valamint szörpöt készítenek. Üzem helyett sok esetben elegendő lehet egy-egy fóliasátor felépítése is, amellyel meg lehet hosszabbítani a szezont, mert mint azt Hadházy István, a közel egy hektáros ültetvénnyel rendelkező kiskorpádi termelő is elmondta, a legnagyobb gond, hogy a termés java nagyjából egyszerre érik mindenütt. Ez ugyanis lenyomja az árakat és kiszolgáltatottá teszi a gazdákat.
Ezen fajtaváltással, korszerű, fűthető fóliasátrak építésével lehetne változtatni. A kistermelők többsége azonban akkor is egyik évről a másikra él, amikor nem okoz milliós károkat az időjárás. Hadházy szerint létüket annak köszönhetik, hogy tavaly és az idén is két-két olyan fóliaházat építettek, amelyek segítségével meghosszabbítják a szezont, a gyümölcs értékesítésével az új lehetőségeket kihasználva idén már Ausztriában is próbálkoznak.
