BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vidékről is világgá mennek az egészségügyi dolgozók

2011. május 24. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kivétel nélkül mindegyik lapunk által megkérdezett vidéki kórházi vezető egyetértett abban, hogy már az ellátás biztonságát veszélyezteti a mai trend, az orvosok erősödő külföldre vándorlása, márpedig a tendencia gyorsul, különösen az osztrák és a német munkaerőpiac május elejei megnyitását követően. Jószerével még el sem csitult a pécsi rezidensek ügye, amikor több nyugat-dunántúli egészségügyi intézményben, például a szombathelyi Markusovszky kórházban, olyan plakátok jelentek meg, amelyeken külföldi munkára toboroztak szakembereket. A nagy intézményekben is vannak gondok, a legrosszabb helyzet azonban azokban a kisvárosi kórházakban alakult ki, ahol az önkormányzat is súlyos finanszírozási nehézségekkel küzd. Nem ritka, hogy egy-egy szakorvos több kórházban is dolgozik.

Korábban az elvándorlás okozta gondokat elsősorban Kelet-Európából érkező szakemberekkel sikerült enyhíteni, de ma már ők is egyre kevésbé találják versenyképesnek a magyarországi viszonyokat és jövedelmeket, így utánpótlás legfeljebb Afrikából várható. Ráadásul ma már nemcsak az orvosok és a szakápolók indulnak nyugatra, hanem a gyógyszerészek és a masszőrök is.

Az nem újdonság, hogy a vidéki háziorvosi praxisokat évek óta nehéz betölteni, de az igen, hogy a még aktívak közül is egyre többen döntenek a távozásról, különösen az osztrák−német piacnyitás óta. Csontos Mihály, négy nyugat-dunántúli kistérség egészségügyi kérdésekkel foglalkozó munkatársa szerint az érintett Vas és Zala megyei területeken, döntően kis falvakban, eddig öt olyan praxis volt, ahol csak rendszeres helyettesítéssel tudták biztosítani az ellátást. A közelmúltban három újabb orvos jelentette be, hogy távozni kíván, közülük egy készül nyugdíjba, ketten külföldre tartanak. Korábban több önkormányzatnak még volt rá lehetősége, hogy anyagi eszközökkel is segítse a megoldást, ám ma már alig van rá módjuk.

A finanszírozási gondokkal küzdő baranyai, tolnai és somogyi egészségügyi intézményekben, többek között Pécsett és Kaposvárott mintegy 15-25 százalékkal kevesebb orvos van a kelleténél − Somogy megyéből egy év alatt mintegy 300 orvos ment el külföldre −, de a zalai kórházakban is egyre nagyobb a szakemberhiány. Míg korábban főleg néhány speciális területről távoztak külföldre − például az altatóorvosok −, ma már a sebészek, a belgyógyászok és a pszichiáterek is útnak indulnak. A nagykanizsai kórházban évek óta átlag mintegy 20 százalékkal kevesebb az orvos a szükségesnél, de a viszonylag kedvező helyzetben lévő Zalaegerszegen és Keszthelyen sincs folyamatosan betöltve minden állás.

Az elvándorlás május eleje óta tovább gyorsult. Egy zalai intézmény névtelenséget kérő vezető beosztású orvosa lapunknak elmondta: többször is volt olyan időszak, amikor a sürgősségi betegellátó osztályt csak háziorvosok bevonásával tudták működtetni, szakápolókból pedig még nagyobb a hiány. A győri megyei kórházba jelenleg elsősorban traumatológusokat és idegsebészeket keresnek, itt a közelmúltban gyors egymásutánban 26 szakorvos jelentette be, hogy külföldre kíván távozni.

Az ország keleti felében még rosszabb a helyzet: az egri Markhot Ferenc kórházból jelenleg mintegy 30-32 orvos hiányzik − közölték lapunkkal −, szinte minden osztály létszámgondokkal küzd. (A pontos adatokat a legtöbb intézmény nem szívesen publikálja, mert ez elriasztja a betegeket, ami további finanszírozási gondokat okozhat.) Tavaly 19 rezidensi állást hirdettek meg, de csak nyolcat sikerült betölteni, elsősorban gyerek- és belgyógyászokból van hiány.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet