Ismét új kisebbségi tulajdonosa van a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-nek. A Közgép Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. vette meg a cég 49 százalékos tulajdonrészét birtokló Jászai Gellért, az SCD-csoport tulajdonosának érdekeltségébe tartozó Manufaktúra Befektető (MB) Kft.-t.
A tranzakciót közleményben jelentette be a vevő, de azt a többségi tulajdonos pécsi önkormányzatnál is megerősítették. A felek a tranzakció értékéről nem kívántak nyilatkozni, ám lapunk információi szerint az MB-t azért az 5 millió forintért engedték át a Közgépnek, amelyet nagyjából egy évvel ezelőtt a cég előlegként fizetett a városnak, vállalva a 225 millió forint értékű 49 százalékos részvénycsomag kifizetését és egy 500 millió forintos tőkeemelést. A menedzsmentjogokkal is rendelkező, tavaly júniusban birtokon belülre kerülő MB 2011 márciusára vállalta, hogy fizetési kötelezettségeinek eleget tesz, ám a határidő lejárta előtt azt kérte a helyhatóságtól, hogy azt május végéig hosszabbítsák meg.
Tavalyelőtt ugyan a Zsolnay Kulturális Negyed építése miatt az üzemet mindössze 600 millió forint költséggel a többhektáros gyári terület keleti felébe költöztették, ám technikai és technológiai fejlesztésre egy fillér sem jutott. Péterné Marosy Katalin vezérigazgató lapunknak akkor úgy nyilatkozott, a gyár megújításához minimum 1,5-2 milliárd forintra lenne szükség. A nagy hírű gyárat − amelynek 2009-ben már több mint 130 millió forint vesztesége volt − az elmúlt év elején már csak az önkormányzat kötelezettség vállalásával sikerült megmenteni a felszámolástól.
| Nettó árbevétel | Üzemi eredmény | |
| 2007 | 1264 | −141 |
| 2008 | 1057 | 84 |
| 2009 | 739 | −132 |
| 2010 | 885 | 15 |
| Forrás: Cégbíróság |
