BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb tulajdonosváltás a Zsolnaynál

2011. május 23. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ismét új kisebbségi tulajdonosa van a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-nek. A Közgép Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. vette meg a cég 49 százalékos tulajdonrészét birtokló Jászai Gellért, az SCD-csoport tulajdonosának érdekeltségébe tartozó Manufaktúra Befektető (MB) Kft.-t.

A tranzakciót közleményben jelentette be a vevő, de azt a többségi tulajdonos pécsi önkormányzatnál is megerősítették. A felek a tranzakció értékéről nem kívántak nyilatkozni, ám lapunk információi szerint az MB-t azért az 5 millió forintért engedték át a Közgépnek, amelyet nagyjából egy évvel ezelőtt a cég előlegként fizetett a városnak, vállalva a 225 millió forint értékű 49 százalékos részvénycsomag kifizetését és egy 500 millió forintos tőkeemelést. A menedzsmentjogokkal is rendelkező, tavaly júniusban birtokon belülre kerülő MB 2011 márciusára vállalta, hogy fizetési kötelezettségeinek eleget tesz, ám a határidő lejárta előtt azt kérte a helyhatóságtól, hogy azt május végéig hosszabbítsák meg.

Tavalyelőtt ugyan a Zsolnay Kulturális Negyed építése miatt az üzemet mindössze 600 millió forint költséggel a többhektáros gyári terület keleti felébe költöztették, ám technikai és technológiai fejlesztésre egy fillér sem jutott. Péterné Marosy Katalin vezérigazgató lapunknak akkor úgy nyilatkozott, a gyár megújításához minimum 1,5-2 milliárd forintra lenne szükség. A nagy hírű gyárat − amelynek 2009-ben már több mint 130 millió forint vesztesége volt − az elmúlt év elején már csak az önkormányzat kötelezettség vállalásával sikerült megmenteni a felszámolástól.

Zsolnay-adatok (millió forintban)
Nettó árbevétel Üzemi eredmény
2007 1264 −141
2008 1057 84
2009 739 −132
2010 885 15
Forrás: Cégbíróság
Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet