Június végén elkezdődhet a termelés Európa legkorszerűbb, 270 millió euró beruházással épült cementgyárában, a Baranya megyei Királyegyházán − jelentette be csütörtökön Kővári József, az épp egy éve a Lafarge-Strabag Cement CE Holding GmbH tulajdonában lévő Nostra Cement Kft. ügyvezető igazgatója. Az évi mintegy egymillió tonna építőanyag előállítására képes üzemet szeptember közepén avatják fel, s várhatóan a jövő év elejétől termel majd teljes kapacitással. Kővári elmondta, a királyegyházi gyárat olyan kínai gyártmányú berendezésekkel szerelték fel, amelyek lehetővé teszik, hogy könnyen és gyorsan átálljanak a különböző típusú cementek akár kisebb mennyiségben történő gyártására. Ugyanakkor azt még nem lehet tudni, hogy az új királyegyházi üzemből döntően milyen irányokba szállítanak majd, de várhatóan a közeli országokat is kiszolgálják.
Kezdetben úgy tervezték, hogy az üzem a mészkőbánya mellett, Bükkösdön épül fel, mintegy 20-22 milliárd forint költséggel, ám a helyiek ezt két népszavazáson is elutasították. A munkákat végül 2007 szeptemberében Királyegyházán kezdték el, ezért a két település között, Szentlőrincen át mintegy 5 kilométer hosszú vasútvonalat is kellett építeni, ami tovább drágította a beruházást.
