Ne maradjanak következmények nélkül az ÁSZ-ellenőrzések − sürgeti lapunkhoz eljuttatott közleményében az Állami Számvevőszék (ÁSZ), amelynek elnöke közreműködik az új számvevőszéki törvény előkészítésében. A ma érvényes, 1989-ben életbe lépett szabályozás nehezíti a számvevőszéki jelentések hasznosulását − véli az ÁSZ −, miután az ellenőrzöttek gyakorlatilag jogi következmények nélkül tagadhatják meg az együttműködést, és az sem jár szankciókkal, ha a jelentés ajánlásait figyelmen kívül hagyják. Az új törvénytől elvárható, hogy a megengedő szabályokkal szemben előtérbe helyezze az eltérést nem engedő előírásokat, a már bekövetkezett jogellenes állapot megszüntetése mellett hangsúlyt helyezzen az esetleges későbbi hátrányok megelőzésére is. Az ÁSZ szerint szigorítani kell az ellenőrzött szervezetek kötelezettségeit, a számvevőszéknek pedig megfelelő jogi eszközökkel kell rendelkeznie a jogellenes magatartás nyomán előállott kárveszély megelőzésére, illetve a kár enyhítésére. El kell érni, hogy a számvevőszék megállapításai ne csupán intézkedési lehetőséget, hanem cselekvési kényszert teremtsenek az ellenőrzött szervezet számára.
