BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ígéretek teljesítését várják a kerékpáros-szervezetek

2011. április 29. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagyjából harmincezer résztvevőre számít Kürti Gábor, a Critical Mass (CM) szervezője  a szombaton négy órakor induló idei budapesti kerékpáros-felvonuláson, ám hozzátette: a 2007-es kisebb mélypont óta nem tudják pontosan megbecsülni a résztvevők számát. Jelentős részben az időjáráson múlik majd, hányan ülnek biciklire. A rendezvény célja a mindennapi városi kerékpározás népszerűsítése, hiába azonban mind a résztvevők számában, mind a bringázás térnyerésében elért siker, bizonytalan az évente kétszeri felvonulás folytatása; a szombati CM alcíme ezért is \"az első utolsó\". A szintén a CM szervezői közé tartozó László János, a Magyar Kerékpárosklub elnöke szerint a szervezők megosztottak, hiszen miközben szinte mindent elértek a felvonulással, amit ezzel lehetett, a kormány és a főváros politikájában alig látnak változást. A radikálisabb eszközök viszont nem férhetnének össze a rendezvény békés népünnepély jellegével, ráadásul Kürti szerint akár egymillió kerékpáros is felvonulhatna, a budapesti városházán akkor sem biztos, hogy többen odafigyelnének a bringás­szervezetek követeléseire. Hivatalos biciklis-forgalomszámlálás nincs, ám a kerékpárosklub saját számlálásai szerint az elmúlt hetekben 25 százalékkal többen közlekedtek Budapesten biciklivel, mint egy évvel korábban − a növekedés évek óta töretlen.

Hiába támogatná mind Kürti, mind László a szakmai partneri együttműködést a kormánnyal és az önkormányza­tokkal, az utóbbi évek tapasztalatai után mindketten csalódottak. Tarlós István budapesti főpolgármester az önkormányzati választás előtt késznek mutatkozott a kerékpáros- ­szervezetek igényeinek meghallgatására, azóta azonban semmilyen egyeztetés nem történt. Nem kaptak érdemi választ a kerékpáros-szervezetek a tavalyi kormányváltáskor küldött nyílt levelükre sem, amelyben felajánlották szakmai tapasztalataikat az új kormánynak. Kürti szerint mindenképpen jó üzenet Garancsi Istvánnak, a Videoton focicsapat tulajdonosának kerékpáros-kormánybiztosi kinevezése, bár félő, hogy túlzottan a kerékpár turisztikai oldalára fokuszál majd, és nem eléggé a városi közlekedésre. A kiskörúti forgalomszámláló jól mutatja − tette hozzá a CM szervezője −, hogy a városlakók egyre kevésbé hétvégi hobbitevékenységként tekintenek a bringázásra, hiszen míg egy tavaszi hétköznap végén 1500-at mutat a számláló, addig hétvégén alig 300-at.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet