BUX 138530.74 -0,69 %
OTP 44640 -0,62 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harc a promóció ellen

Az orvoslátogatók hasznosak is lehetnek, a túlkapások miatt azonban a terület kemény korlátozása sokak szerint indokolt.

2011. április 22. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Óriási vihart kavart, amikor idén januárban egy thaiföldi utazáson részt vevő harmincfős orvoscsoport egyik tagja meghalt. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) ezt követően az utaztatást szervezőknél több vizsgálatot indított \"a szakmai promóciós marketingtevékenységre és a gyógyszer-kereskedelemmel kapcsolatos szabályok betartására vonatkozóan\". Ennek eredményeként a cégcsoport hat cége ellen összesen 18 eljárást folytattak le, és kilenc esetben jogsértést is megállapítottak. Végül szabálytalan gyógyszerpromóció miatt összesen 52 millió forintnyi bírságot szabtak ki, sőt kilátásba helyezték az érintett Medico Uno gyógyszerei tb-támogatásának megszüntetését is. A Medico Uno a Fővárosi Bíróságon megtámadta a határozatot, az OEP pedig március 28-ai végzése szerint az OGYI kezdeményezésére indult eljárást a bírósági szakasz jogerős befejezéséig felfüggesztette. Az ügy jelenleg itt tart.
A jelenség azonban talán a mostani nagy pornál is nagyobb figyelmet érdemelt volna (nem várva meg egy tragédiát). Többen gondolják úgy, hogy a kormányzat által a terület rendbetétele érdekében most javasolt igen kemény intézkedések az ágazat saját mohóságának is köszönhetőek. A Medico Unio − mint arról a sajtóban is nyilatkoztak − az említett eset után önként ajánlotta fel, hogy megváltoztatja a kifogásolt promóciós gyakorlatát. Nyilvánvalóan többet ért volna, ha már korábban mindenki alkalmaz valamilyen önkorlátozást.

A támogatáspolitikai intézkedések kiegészítéseként most mindenesetre jelentősen szigorítják a gyógyszergyártói promóciós tevékenységeket. Az ismertetői tevékenységet öt évben maximálják, így elkerülhető lesz, hogy olyan személyek szerepeljenek a hatósági nyilvántartásban és rendelkezzenek gyógyszer-ismertetői igazolvánnyal, akik már nem felelnek meg a jogszabályi követelményeknek. A tevékenység megkezdésének feltétele az eddigi bejelentés helyett hatósági nyilvántartásba vétel és engedélyezési eljárás lesz. Emellett szigorodnak a rendezvények és az azokon való részvétel támogatásának szabályai. Megjelenik a külföldi rendezvénnyel kapcsolatos támogatások feltételrendszere. A tervezet bevezeti a rendezvények vagy a rendezvényeken való részvétel támogatásának előzetes bejelentési kötelezettségét. A kereskedelmi gyakorlattal kapcsolatos szabálysértések esetében alkalmazandó szankciók is szigorodnak. Ismételt jogszabálysértés esetén a bírság halmozottan is kiszabható − derül ki a gyógyszertörvény már megjelent módosító javaslatából (Napi Gazdaság Online, 2011. április 18.).
A kereskedelmi gyakorlatot folytató és az azzal szerződéses kapcsolatban álló meghatalmazott között megjelenik majd az egyetemleges felelősség, létrehozzák az ismertetői tevékenységet folytató vállalatok vagy az azok nevével eljáró ismertetők közhiteles nyilvántartását. E nyilvántartásból a gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz felírására vagy forgalmazására jogosult személynek tájékozódnia kell, mielőtt ismertetésben részesülne, és indokolt esetben az általa tapasztalt jogszabálysértést a hatóságnak be kell jelentenie. Ennek bebizonyult elmulasztása szankciókkal (például a felírói jog felfüggesztése) járhat.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet