BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kockázatosak az utalványok

2011. április 12. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A legújabb MNB-szemlében a szerzők megvizsgálják a devizatartalék-tartás aktuális dilemmáit, a magyar kamatswappiacot, a \"helyi pénznek\" nevezett utalványokat és a nyugdíjrendszer változásának középtávú fiskális hatásait. A négy tanulmány közül a legnagyobb figyelmet az utalványokkal kapcsolatos váltotta ki. A soproni kékfrank ötletgazdái a kockázatokkal kapcsolatos megállapításokat durva, igaztalan kommunikációs támadásnak minősítették. Az elemzésből pedig nyilvánvaló, hogy a figyelmeztetés elsősorban nem az elhanyagolható nagyságrendű kékfrankos (ez a számtalan kezdeményezés − ilyen a rábaközi tallér, a pécsi korona, a debreceni fantallér, a veszprémi korona − közül az MNB szerint az egyetlen működő) miatt született. A helyi pénzek elterjedését a magas tranzakciós költségek és a várt hatások elmaradása miatt a szerzők nem is tartják valószínűnek (a nemzetközi tapasztalatok alapján sem), mint azonban megállapítják: a cafeteriautalványok esetében ezek a kockázatok akár több millió munkavállalót is érinthetnek. Ezért javasolják e terület szabályozását, hogy az utalványt kibocsátók prudens működése ne csak önkéntes legyen.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet