BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A köztisztviselőket se lehet indoklás nélkül felmenteni

2011. április 6. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Alkotmányellenes a köztisztviselők jogállásáról szóló törvénynek az a szabálya, amely a munkáltató számára lehetővé teszi a köztisztviselő indoklás nélküli felmentését − állapította meg egyhangúlag tegnap közzétett határozatában az Alkotmánybíróság (Ab). A rendelkezést az Ab a határozat közzétételét követő nappal megsemmisítette − áll a testület közleményében. Az Alkotmánybíróság 2011. februári határozatában a kormánytisztviselők indoklás nélküli felmentésének lehetőségét minősítette alkotmányellenesnek, ezt követően állapította most meg, hogy ez a lehetőség a köztisztviselők esetében is sérti a jogállamiság elvét, a munkához való jogot, a közhivatal viseléséhez való jogot, a bírósághoz fordulás jogát, valamint az emberi méltósághoz való jogot.  A megsemmisítés időpontjának meghatározásakor az Ab figyelemmel volt arra, hogy − szemben a kormánytisztviselői jogviszonyra vonatkozó szabályozással − a köztisztviselői jogviszony megszüntetése az indoklás nélküli felmentést lehetővé tevő rendelkezés megsemmisítésével átmenetileg sem marad szabályozatlan. A kormánytisztviselők esetében a megsemmisített szabályozás május végével veszíti hatályát (Napi Gazdaság, 2011. február 16.).

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet