BUX 139297.19 0,0 %
OTP 45270 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A megélhetési gondok hajtják az ékszerpiacot

Az egyre nagyobb forgalom, a szaporodó üzletek és felvásárlóhelyek azt jelzik, hogy a vidéki nagyvárosokban virágzik az arany- és a drágakőpiac. A szakemberek szerint az elmúlt hónapokban a kínálat és kereslet egyaránt jelentősen nőtt.

2011. március 7. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A romló gazdasági helyzet következtében egyre többen kényszerülnek arra, hogy megváljanak a családi ékszerektől, s a gyenge forint miatt - különösen a Nyugat-Dunántúlon - külföldi vásárlók is akadnak szép számmal. Pécsett, Zalaegerszegen, a Balaton-parti nagyvárosokban és Győrben az elmúlt időszakban - hosszú évek után - új ékszerüzletek is nyíltak. Ezzel párhuzamosan szinte az egész térségben megszaporodott a házaló kereskedők száma, és arra is van példa, hogy egész más profillal működő üzletekben is vesznek és árulnak pult alól aranyat.

A megélhetési, hiteltörlesztési gondok egyre több, sokáig féltve őrzött aranytárgyat és ékszert is előcsalogatnak - mondta Zadravecz István pécsi ékszerész. Főként az egyedi, különböző drágakövekkel ékesített darabokat keresik. Zadravecz hozzátette, a közelmúltban több új ékszerüzlet is nyílt, ám alapvetően nem velük van baj, hanem az egyre szaporodó házaló felvásárlókkal és kereskedőkkel.

Tihanyi Ferenc a közelmúltban Keszthelyen nyitott ékszerüzletet. A kezdeti tapasztalatok kedvezőek, bár azt nehéz megjósolni, hogy mikor térül meg a befektetés, hiszen a bolt kialakítása, az árukészlet több tíz milliót emésztett fel, s a szakképzett személyzet, az aranyműves foglalkoztatása sem két fillér. Tihanyi szerint a legnagyobb gondot az okozza, hogy az ágazatban rejlő mostani lehetőségeket olyanok is igyekeznek kihasználni, akik sem a szükséges engedélyekkel, sem szakmai tapasztalattal nem rendelkeznek, ráadásul jelentősebb befektetés nélkül akarnak üzletet csinálni. A térség nem egy ajándékboltjában a bizsuk között árulnak aranyat olyan áron, amellyel nem lehet versenyezni. A soproni és győri aranyművesek forgalmát az elmúlt hónapokban elsősorban a folyamatosan növekvő külföldi kereslet lendítette fel, ami döntően a kényszerértékesítéseknek és a gyenge forintnak köszönhető.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet