Alig van olyan helyhatóság az országban, amely az idén ne kényszerülne további megszorító intézkedések bevezetésére, a kiadások csökkentésére, a bevételek növelésére. Az utóbbival kapcsolatban az egyik dunántúli nagyváros lapunknak nyilatkozó vezető beosztású munkatársa megjegyezte, idén hatalmas gond lehet abból is, hogy a sok helyen drasztikusan megemelt szolgáltatási díjak milyen arányban folynak majd be. Az egyik dél-dunántúli kisvárosban például, csupán az elmúlt fél év során, az ötszörösére nőtt a köztemetések száma. A települések szinte mindennel megpróbálkoznak.
A békéscsabai önkormányzat a napokban döntött arról, hogy a postaköltségek csökkentése érdekében saját kézbesítő hálózatot hoz létre, ráadásul így a foglalkoztatási gondokon is tud enyhíteni. A Somogy megyei Marcali önkormányzata a spórolás jegyében kiszáll a városi televízióból. Az idén mintegy 11,25 milliárdból gazdálkodó ajkai helyhatóság egyik óvodáját zárja be, s várhatóan a Bakony Erőmű Zrt.-nek értékesíti a helyi távfűtést működtető Primer Kft.-ben lévő 49 százalékos üzletrészcsomagját - közölte Schwartz Béla polgármester. Már olyan önkormányzat is van az országban, ahol a költségek csökkentése érdekében bevezették a négynapos munkahetet. Több helyen viszont azt említették, hogy intézmény-összevonással, további létszámleépítéssel már nem tudnak spórolni, mert ezek a tartalékok kimerültek. A Napi Gazdaság által megkérdezett települések jelentős részén válságköltségvetések készülnek, nagyon sokan állami mentőövre várnak. Leginkább abban bíznak, hogy az oktatástól és az egészségügytől megszabadulnak és így lélegzethez jutnak.
Az elmúlt évek során rekordnagyságú költségvetési hiányt felhalmozó Pécsett a szó szoros értelmében mindennel takarékoskodni kell. Miközben az adóbevételek várhatóan tovább csökkennek az idén, a városi szolgáltatók kintlévőségei lassan kezelhetetlenné válnak. A Dunántúl legnagyobb városában egyre kevesebb a költségek csökkentését szolgáló tartalék. Ráadásul újabb hatalmas terhet jelentenek a városban az EKF keretében elkészült, illetve készülő komplexumok, amelyeket működtetni kellene. A közelmúltban kiderült, az esetek jelentős részében állami szerepvállalás nélkül ez nem is lehetséges. A városházán abban bíznak, hogy a kormány az oktatás és az egészségügy területén is segít.
A Vas megyei városokban szinte kivétel nélkül olyan költségvetési koncepciók készülnek, amelyek drasztikusan visszafogják az önerős fejlesztéseket, igyekeznek racionalizálni az intézmények működését és várhatóan szinte mindenütt kevesebb jut majd a különböző egyesületeknek is. Ez további létszámleépítéssel járhat. A legtöbb helyen már az is nagy gondot okoz, hogy az induló uniós programokhoz honnan teremtik elő a saját erőt. Pedig Szombathelyen és másutt is egy sor olyan terv létezik (például a fűtési és a különböző energiatermelő rendszerek átalakítására), amely hosszabb távon jelentős megtakarítást hozhatna. A veszprémi önkormányzat idei költségvetési koncepciója szerint a kiadások csökkentésére és a bevételek növelésére egyaránt szükség van. Porga Gyula polgármester a költségvetési koncepció tárgyalásakor bejelentette: a város általános iskoláinak átvilágítása során kiderült, különböző strukturális átalakításokkal, például a működtetési és üzemeltetési feladatok összevonásával, százmilliós nagyságrendű megtakarítás érhető el. Mindemellett az intézményeknél 2012-től be akarják vezetni az úgynevezett feladat alapú finanszírozást is. A bevételek növelése érdekében az önkormányzat a jövőben csak olyan programok megvalósítására vállalkozik, amelyek a költségek csökkentését szolgálják, illetve direkt módon a bevételeket növelik.
