Az államháztartás hiánya november végén 1385 milliárd forint volt, ezzel szemben a kormány tartja magát ahhoz, hogy teljesíti a 3,8 százalékos hiánycélhoz tartozó 864 milliárd forintos decemberi deficittervet. Vagyis a hátralévő három hétben azt 520 milliárd forinttal kell csökkenteni. Ebben jelentős segítséget nyújtanak a válságadók, amelyekből 250 milliárd forint bevételt remél a kormány, továbbá az év végi társasági adóbevételekből is.
Ezzel párhuzamosan a kormány a hónap elején korlátozta a minisztériumok decemberi kiadási keretét, így azok nem haladhatják meg a novemberi kiadásokat, összesen 371,6 milliárd forintot - olvasható a kormányhatározatban. Ez a rendelkezés "százmilliárd forintot meghaladó összeggel" korlátozza a minisztériumi kiadásokat, így segítik a hiánycél elérését. A kiadási döntést némileg tompítja, hogy a parlament hétfőn elfogadta a 2010-es költségvetési törvény módosítását, amely szerint a költségvetés általános tartalékát 61 milliárd forinttal, 153 milliárdra emelik.
A 61 milliárd forint a távközlési cégek különadója, vagyis ennek egyenlegjavító hatásával csak abban az esetben lehet számolni, ha a kormány végül mégsem költi el ezt a pénzt. Ugyanakkor információink szerint ennek a pénznek már megvan a helye és a következő napokban megjelennek az erről szóló kormányhatározatok is. A tervek szerint a pluszpénzt a kormány az árvízkárok rendezésére és a rendőrség plusztámogatására szánja, de ebből rendeznék a be nem fizetett nemzetközi tagdíjakat (ENSZ) és egyes költségvetési intézmények fizetőképességének fenntartását - vagyis konszolidálnák őket. Csak ez utóbbi tétel elviheti a 61 milliárdos tartalékemelés felét, ugyanis a központi költségvetési intézmények tartozása - a legfrissebb, október végi adatok szerint - elérte a 32,6 milliárd forintot.
