Csatát nyert Magyarország, mivel az Európa Tanács körvonalazódó terve, amely büntetné a visszalépést a kétpillérű nyugdíjrendszerbe a mostani hárompilléresből, visszamenőlegesen nem lesz hatályos - nyilatkozta Matolcsy György Brüsszelben az európai pénzügyminiszterek ülését követően. Az Európai Bizottság (EB) és az Ecofin egyetértett abban, hogy nem büntethető az a tagállam, amely visszalép egy olyan nyugdíjrendszerbe, amelyet 18 másik uniós tagállam alkalmaz - hangsúlyozta a tárcavezető, hozzátéve, a pénzügyminiszteri találkozón konszenzus alakult ki arról, hogy a szankciónak nem lesz retroaktív hatálya. Ennek értelmében Magyarország, amely március végére már végrehajtja a nyugdíjreform visszafordítását, mentesül a tervezett szankciók alól. Ugyanakkor amelyik tagállam a javaslat várhatóan nyár végi elfogadása után lépne át a kétpilléres rendszerbe, azt már szankcionálná a tervezet.
A miniszter elmondta, február elején már az EB elé tárnák az egyelőre rejtélyes, új növekedési és stabilitási programot, amelynek segítségével a szándék szerint az ország kikerülne majd a túlzottdeficit-eljárás alól.
