BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány 520 milliárdos többletet vár decemberre

2010. december 7. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - hiánya november végén 1304,8 milliárd forint volt, ami az éves törvényi előirányzat 151 százaléka - közölte a nemzetgazdasági tárca. Tavaly novemberben az államháztartás hiánya az egész éves tény 121,6 százaléka volt. Az első tizenegy hónap egyenlege azonban még nem tartalmazza a "bankadó" második részletéből decemberre várt közel 90 milliárd forintnyi bevételt, a távközlési, kiskereskedelmi és energetikai szektort érintő válságadók decemberi esedékességű bevételeit (161 milliárd forint), továbbá a decemberben esedékes társaságiadó-befizetéseket. Ugyanakkor a kormány korlátozta a minisztériumok decemberi kiadásait - így ugyanannyit költhetnek az utolsó hónapban, mint novemberben -, vagyis nem lesz lehetőség nagy év végi kifizetésekre, a maradványok elköltésére. A nemzetgazdasági tárca szerint így is biztonságosan teljesülhet a 3,8 százalékos hiánycél - vagyis decemberben a válságadókkal együtt 520 milliárd forint többletnek kell keletkeznie az államháztartásban. A központi költségvetés bevételei elmaradtak a várakozásoktól, míg a kiadások túlteljesültek: az egyszerűsített vállalkozói adóból, az általános forgalmi adóból, valamint a jövedéki és a regisztrációs adóból származó bevételek meghaladták a tavalyi összeget, míg a társasági adóból és a személyi jövedelemadóból befolyó bevételek elmaradtak az előző évitől.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet