Ma komoly mérföldkőhöz érkezik a 2011-es költségvetési törvény vitája a parlamentben, ugyanis a módosító javaslatokról való többórás szavazás után a parlament rögzíti a költségvetés jövő évi fő számait, vagyis a kiadási és bevételi főösszeget - így a hiányt is. Az államháztartás pénzforgalmi hiánya a benyújtott kormányjavaslathoz képest nem változik jelentősen - így az várhatóan 798,7 milliárd forint lesz, vagyis a GDP 2,8 százaléka. Annak ellenére változatlan a hiány, hogy a módosító javaslatok nyomán jelentősen nőnek a kiadások: csak a kormány által támogatott módosító javaslatok 83 milliárd forinttal növelik a kiadásokat - ehhez jönnek a kormány által nem támogatott, de a Fidesz által megszavazásra javasolt módosító indítványok. A kincstári indoklás szerint a kormány olyan mértékben konzervatívan tervezte meg a jövő évi adóbevételeket, hogy erre a 83 milliárdos pluszra bőven lesz fedezet. E könyvelési trükkös módosító javaslatok legékesebbje az a 21,9 milliárd forintos kiadásnövelés, amiből az szja-átalakítás veszteseit kompenzálnák a közszférában. Erre külön céltartalékot hoznak létre - aminek fedezetét különféle adónemek bevételi előirányzatának megemelésével biztosítják.
A kormány által támogatott módosító indítványok közül a mai szavazáson elsőként kaphat zöld utat a fővárosi fideszes lobbi (Tarlós István, Rogán Antal) módosító javaslata, amely hárommilliárd forintot biztosítana a Moszkva tár felújítására és további egymilliárdot a fővárosi utak felújítására. Egyik másik fideszes módosító indítvány kétmilliárdot ad a főváros földútjainak pormentesítésére, ezt a pénzt - kivételesen ellensúlyozták - az autópálya-programból veszik ki, amire így 5,2 milliárd forint marad.
A másik nagy lobbista Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, aki 1,2 milliárd forintot csikart ki a kormánytól a városi sportstadion felújítására. A megszorítások közben új stadion építésére egy 10 milliárdos ígéretet kapott Orbántól, de addig is ki kell pofozni a világverő Loki otthonát - olvasható az általa jegyzett módosító indítványban. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes sem busonghat, hisz a kormány támogatja azt a 5,2 milliárd forintos módosító indítványát, amellyel a képviselő megemelné a katolikus egyház állami támogatását. Az indoklás szerint ennyivel kevesebbet kapott az elmúlt évben a legnagyobb magyar egyház, így az egyházak támogatása 16 milliárd forint lesz jövőre.
Aprópénzek a költségvetés szempontjából, de beszédes, hogy a kormány milyen módosító indítványokat tart jónak: a Lakiteleki Népfőiskola 330 millió forintos támogatást kap, oktatási képzésekhez. Semjén szerint az ópusztaszeri nemzeti történeti emlékparknak "az átélhető nemzettudat helyszínévé kell válnia", nem utolsósorban itt akarja majd a kormány becikkelyezni az új alkotmányt - ami a kormány szerint megér 300 millió forintot.
