A kormány szerdán beterjesztette az országgyűlés elé a közpénzügyi törvény azon módosítását, amely a Költségvetési Tanács (KT) titkárságát megszüntetné, illetve megváltoztatná a tanács tagjainak megválasztását. A tanács jelenlegi tagjait kilenc évre nevezték ki, így mandátumuk 2018 februárjáig szól. A KT tagjainak visszahívásáról elvileg dönthet az országgyűlés, de csak abban az esetben, ha bíróság bűncselekmény elkövetése miatt elítélte őket vagy fél éve képtelenek feladatuk ellátására. A Miniszterelnökség kebelében született javaslat nem szól a tanács jelenlegi tagjairól, az új tanácsot viszont a MNB elnöke (Simor András), az ÁSZ elnöke (Domokos László) és egy, a köztársasági elnök által javasolt személy alkotná - így viszont egymás mellett két KT is működne. A javaslatról két hét múlva dönt az országgyűlés.
Az új testület semmilyen adatot nem kérhetne az államigazgatási szervektől, joga pedig annyi lenne, hogy véleményezze a költségvetési javaslatot, illetve a végszavazás után felkérheti a köztársasági elnököt a javaslat parlamentbe való visszaküldésére. Az indoklás szerint a tanács jogköre bővül és olcsóbb lesz, hisz negyvenfős elemzői apparátus fenntartására nem kell pénzt fordítani. A törvénymódosítás utal arra, hogy a javaslat visszatér a Fidesz 2006-os javaslatához - amely a háromfős tanácsot favorizálta hivatal nélkül
Csak látszólagos megtakarításokkal jár a KT megszüntetése, a hitelesség elvesztése az államadósság-kezelésben milliárdos károkat okozhat - mondta Kopits György elnök a testület tegnapi sajtótájékoztatóján. Kopits szerint nem igaz, hogy az új KT szélesebb jogosítványokat kapna, ugyanis - eltérően a két évvel korábbi Fidesz-javaslattól - nincs vétójoga az új tanácsnak. A javaslat szerint az új tanácsnak csak arra lenne joga, hogy a költségvetésről annak elfogadása után véleményt mondjon és azt megírja a köztársasági elnöknek. Ezt pedig bármely állampolgár szabadon megteheti - mondta az elnök.
Nem áll meg az az indoklás sem, hogy a KT munkáját ezentúl az ÁSZ vagy az MNB látja el, hisz törvények hosszú távú költségvetési modellezésével egyik testület sem foglalkozik, mi több, az ÁSZ a 2011-es költségvetés véleményezésekor a KT modellszámításaira támaszkodott. A KT jelenleg nem tesz mást, mint beárazza a politika ígéreteit, amelyeket törvényjavaslatok formájában előterjeszt.
Ma már sem a kormány, sem a Nemzetgazdasági Minisztérium nem készít javaslatairól hatástanulmányokat - ilyet gyakorlatilag már csak a KT készít. Ez a funkció is megszűnne a tanács és negyvenfős elemző csapat felszámolásával - mondta Kopits György. Az elnök szerint a KT felszámolása mögött az állhat, hogy a testület eddig jól végezte a munkáját. A rossz hír hozóját pedig lelövik - tette hozzá.
