BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már jövőre tizenkétmilliárdba kerül a nők előrehozott nyugdíja

Mintegy 24 ezer nő élhet a kedvezménnyel a következő négy évben, amelyet a parlament által most tárgyalt nyugdíjtörvény-módosítás tesz lehetővé.

2010. november 30. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Költségvetési Tanács (KT) elkészítette a nyugdíjtörvény módosításának hatásszámításait: a jövő év januárjától 40 év nyugdíjbiztosításban eltöltött év után nyugdíjba vonulhatnak a nők, függetlenül attól, hogy elérték-e a rájuk irányadó korhatárt. A negyven évből legalább 32 évet kellett munkában tölteni, a hiányzó nyolc év biztosítási időbe beszámíthatják a különböző gyermeknevelési juttatáson (gyes, gyet, tgyás, gyed) töltött éveket.

A KT becslése szerint a következő négy évben 23,7 ezer nő vonulhat így nyugdíjba - ez már jövőre 11,6 milliárd forint kiesést jelent a büdzsének, ez az összeg 2014-re 39,7 milliárd forintra emelkedik. A KT felhívja a figyelmet, hogy a javaslat önmagában "nem egyensúlyos" - ugyanakkor a kormány ezen intézkedésre hivatkozva emeli meg januártól fél százalékponttal, tíz százalékra az egyéni nyugdíjbiztosítási járulékot.
A költségvetési hatások egyrészt értelemszerűen a többlet-nyugdíjkiadásokban jelennek meg, másrészt a korábbi nyugdíjazás miatt a csökkenő munkaerő-piaci kínálat révén kevesebb az adóbefizetés. A javaslat a tanács becslése szerint a következő négy évben évente 0,1 százalékkal mérsékli a gazdasági növekedést, ezt kizárólag a foglalkoztatás csökkenésével indokolják. A testület szerint az így nyugdíjba vonulók helyét hatvan százalékban töltik be a cégek, így a foglalkoztatás csökkenése az intézkedés miatt 9,6 ezer fő lehet. A tanács csak a jövedelemadók és a járulékbevételek csökkenésével számol - a fogyasztási adók szinten maradnak -, vagyis nem várja a fogyasztás mérhető csökkenését a megengedőbb nyugdíjszabályok miatt.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet