BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány tegnap nem támogatta a KT felszámolását

Az alkotmányügyi bizottságban vita nélkül elbukott a Költségvetési Tanács jövő évi támogatását megvonó fideszes javaslat - mivel azt a kormány nem támogatta. A KT azonban még nem lélegezhet fel.

2010. november 22. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az alkotmányügyi bizottság hétfő reggeli ülésén került először napirendre a Költségvetési Tanács büdzséjének elvonásáról szóló fideszes javaslat. A kormánypártok közel ötven módosító javaslatot adtak be a 2011-es költségvetéshez, ebből a legnagyobb visszhangot Varga József fideszes politikus indítványa kavarta: mint arról beszámoltunk, a Költségvetési Tanács (KT) jövő évi 835,5 millió forintos büdzséjéből 825,5 millió forintot vonna el, ami a független költségvetési ellenőrzési intézmény ellehetetlenülését jelentené.
Hétfő reggel a parlament alkotmányügyi bizottságában már napirendre is került a javaslat, ahol - a korábbi hírekkel szemben - egy szavazatot sem kapott. Az ülésen a kormányt képviselő Nemzetgazdasági Minisztérium képviselője is elutasításra tett javaslatot, ezután történt meg az egyhangú szavazás - a képviselők vita nélkül döntöttek. A döntést árnyalja, hogy sokaknak fel sem tűnt, hogy miről szavaztak - ilyen értelemben nyilatkozott az Index.hu-nak a bizottság fideszes elnöke, Balsai István.

Az alkotmányügyi bizottság csak az első menet volt, a következő napokban még bármikor zöld utat kaphat a javaslat, például a gazdasági bizottság mai ülésén. Jelenleg nem egyértelmű, hogy a kormány mit tervez az őt bíráló független intézménnyel, felmerült az is, hogy a háromfős tanács megmaradna, de a munka javát végző 40 fős stábot a kormány elküldené - ezzel azonban a tanács munkája is ellehetetlenülne.
Az elmúlt hetekben a KT, különösen annak elnöke, Kopits György - szigorúan szakmai alapon - számos ponton bírálta a kormány költségvetési terveit: kezdve a magánpénztárakkal kapcsolatos kormányzati terveken, folytatva a válságadókon, illetve bírálták a középtávon fenntarthatatlan költségvetési politikát.
Ezek után keltett nem kis meglepetést a viszonylag ismeretlen fideszes képviselő javaslata, amely a KT gyakorlatilag teljes büdzséjét a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány javára csoportosította volna át. Ráadásul a módosító javaslat indoklásában Varga József megjegyezte, hogy a KT felállítását a Fidesz nem szavazta meg, ezért érdemes elgondolkodni a jövőjén - mondván, annak feladatait akár az Állami Számvevőszék is elláthatná.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet