Amennyiben a kormány a teljes magán-nyugdíjpénztári rendszert felszámolja és az elmúlt bő egy évtizedben ott felhalmozott majd 3000 milliárd forint vagyont az államadósság csökkentésére fordítja, akkor már 2012-ben évi 166,6 milliárd forinttal mérséklődnek az adósságszolgálati kiadások - olvasható a Költségvetési Tanács háttéranyagában. (2011-ben 1052 milliárdos kamatkiadással számol a büdzsé.) A 166,6 milliárdos csökkenés előfeltétele, hogy a kormány által jövőre várt teljes - 529 milliárdnyi - vagyonösszegen felül megmaradó 2487 milliárd forintot adósságcsökkentésre fordítsa. A KT azzal a feltételezéssel élt, hogy a kormány nem áll meg félúton és két-három év alatt a teljes magánpénztári rendszert felszámolják, az így befolyó pénzt pedig teljes mértékben adósságcsökkentésre költik - ebben az esetben 2014-re az éves kamatkiadási megtakarítás elérheti a 186 milliárd forintot.
Eközben tegnap lezárult a parlamentben a költségvetési törvény vitája. Ahogy az várható volt, inkább az ellenzéki képviselők nyújtottak be - teljesen esélytelen - módosító javaslatokat. A kevés kivétel egyike a fideszes Rubovszky György módosító csomagja, amely a bíróságok támogatását növelné meg 4,5 milliárd forinttal. A képviselő hiába tagja évek óta az alkotmányügyi és jogi bizottságnak, nem tudta hiba nélkül abszolválni a módosító javaslatát - ugyanis a 4,5 milliárd forint többletkiadás forrását nem jelölte meg. A pluszpénzt a bíróságok javarészt dologi kiadásokra és felújításokra használhatnák, de 1,4 milliárd forintot létszámfejlesztésre javasol a kormánypárti képviselő.
A jobbikos módosító javaslatok inkább megmosolyogtatóak, mint komolyan veendők - az ellenzéki párt még nem érzett rá a költségvetési vita "ízére". A jobboldali párt képviselői előszeretettel adnának pénzt templomfelújításra, önkormányzatok támogatására, elsősorban a Terrorelhárító Központ pénzének csökkentésével. A módosító javaslatokban még kisebb elírások vannak: az egyik imaház felújítására potom negyvenmilliárdot adna az egyik lelkes képviselő.
A szocialisták teljesen más utat választottak, hiszen kvázi alternatív költségvetést nyújtottak be: a javaslat elfogadása természetesen teljesen reménytelen. Újraírnák az szja-törvényt, visszahozva az ötmillió forint feletti jövedelmekre a 32 százalékos kulcsot. Az MSZP megtartaná a társasági adószintet, így már szükségtelen lenne a magánpénztári megtakarítások felélése.
