BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magánpénztári vagyon állja a fegyveresek nyugdíját 2011-ben

2010. november 17. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jövőre az állam egyetlen fillért sem fizet rendvédelmi dolgozók szolgálati nyugdíja után, azt ugyanis egy az egyben a magánpénztárból visszaáramló vagyonból fedeznék - derül ki a jövő évi költségvetésből. A rendvédelmi szervekre - pontosabban a fegyveres közalkalmazottakra - eltérő nyugdíjazási szabályok vonatkoznak, sok estben már húsz év szolgálati viszony után jogosultak a teljes jogú öregségi nyugdíjra. Ennek fejében ezen foglalkoztatók többletjárulékot fizetnek a nyugdíjalapba: az idei büdzsé szerint a fegyveresek nyugdíjára 77,2 milliárd forintot fizettek az érintett tárcák. A két legnagyobb befizető a Belügyminisztérium, illetve a honvédelmi tárca volt 46,2 milliárd és 26,2 milliárd forinttal. Jövőre azonban egyetlen fillért sem fizetnek a szaktárcák a fegyveresek plusznyugdíjára. A kormány azzal számol, hogy az immár 3000 milliárdos pénztárvagyon jelentős része visszaáramlik az állami rendszerbe. Ebből 450,8 milliárd kerülne a társadalombiztosítási alapba bevételként. Más soron még további nyolcvanmilliárd forint bevételt remél az állam a visszalépők vagyonából - vagyis jövőre 530 milliárdot élne fel magánpénztári vagyonból.

Jövőre a nyugdíjkiadásokra a nyugdíjalap költségvetéséből 3053,7 milliárd forintot terveznek, ami 5,2 százalékkal magasabb az idei előirányzatnál. A növekedés részint a nyugdíjasok számának emelkedéséből, illetve a 3,8 százalékos nyugdíjemelésből következik. Ez utóbbi a 3,5 százalékos tervezett inflációt jelképesen haladja meg - vagyis az emelés inkább a nyugdíjak reálértékének megőrzésére szolgál.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet