Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nemrégiben kinevezett elnöke ugyan nem mondja ki a Magyar Nemzetbeli interjújában, hogy nincs szükség Költségvetési Tanácsra (KT), ám a testület szerinte a válságkormányzás egyik terméke. A KT és a húsz éve működő ÁSZ viszonya már a tanács megalakulása előtt is viszályforrás volt: az akkor még Kovács Árpád vezette számvevőszék konkurenciát látott a szervezetben, ezért annak ÁSZ-ba olvasztására törekedett. Ez nem sikerült, ám a konkurenciaharc tény lett. Az ÁSZ húsz éve több-kevesebb sikerrel véleményezi a költségvetési javaslatot, jelentésük fontos tájékozódási pont lett az évek során. Ám a KT 40 fős elemzői csapatával egy év alatt már a második költségvetésről állít elő olyan szakmai elemzést, amellyel Magyarországon nem találkozhattunk. A téma megközelítése és az elemzés szakmai mélysége rávilágít arra, hogy a mában meghozott döntéseknek milyen következményei lehetnek három-öt év múlva, ami - lássuk be - nem mindig kellemes a kormánynak. De ez a dolguk. Domokos azt reméli, hogy a válságkormányzásból vissza lehet térni a normális kormányzásra - de itt azért álljunk meg! A kormány az idén vezette be a válságadóit - amit eredetileg 2012-ig tartott volna fenn -, ám pár napja kiderült, hogy bizony még 2014-ben is fizethetik az elvonást a kiszemelt ágazatok - még ha azokat át is keresztelik. Amíg lesz válságadó, addig lesz válságkormányzás is. Ebből viszont az következik, hogy KT-ra is szükség van még egy ideig, még akkor is, ha Domokos László véleményét a magunkévá tesszük. A fentiek nyomán erre a kérdésre térjünk vissza 2015-ben, a válságadó utáni első boldog békeévben - bár nem lennék meglepve, ha az akkori helyzetben is azt kellene mondanunk, hogy a Költségvetési Tanácsra szükség van.
