A 2011-es költségvetés még pozitív kockázatokat rejt, az áht-hiány akár 100 milliárd forinttal kisebb is lehetne a kormány által tervezett szinthez képest - mondta Kopits György a gazdasági bizottság ülésén. A Költségvetési Tanács (KT) elnöke szerint ugyanakkor 2011 után az áht-folyamatok fenntarthatatlanok, ugyanis nem látszik az a kiadáscsökkentés, amely középtávon fenntarthatóvá tenné a büdzsét, mindezt az állam és a vállalkozások kénytelenek lesznek megfizetni a magasabb hozam- és hitelfelárakban.
A 2011-es költségvetés az első Magyarország uniós csatlakozása óta, amely teljesíti a maastrichti háromszázalékos hiánykövetelményt - jelentette ki Banai Péter, a nemzetgazdasági tárca helyettes államtitkára. Véleménye szerint a magán-nyugdíjpénztári rendszer nem csak fiskális kérdés: a rendszer biztonsága kérdőjeleződött meg, amikor a válság hatására a pénztárak vagyona csökkent. Banai szerint a tőkefedezeti rendszer sem tudja száz százalékban biztosítani a jövőbeni nyugdíjasok megélhetését, ezért a megoldás a demográfiai folyamatok megfordítása - a kormány erre törekszik az szja-kedvezmények átalakításával. Ha a jelenleginél több gyermek születik a jövőben, akkor az állami nyugdíjalap önmagában is finanszírozható marad hosszú távon - mondta az államtitkár. Kopits szerint viszont ez tévedés: a rendszer fenntarthatósága nem csak demográfiai folyamatoktól függ, viszont a visszalépők száma és a szabályozottság fenntarthatósági kérdéseket is felvet. A 2011-es költségvetésben érzékelhető óvatosság nem látható középtávon - fogalmazott Kopits, aki szerint a strukturális egyenleg "csúnyán néz ki". Lehetetlennek tartja, hogy a kormány által várt 5,5 százalékos gazdasági növekedés megvalósuljon 2014-ben. Erre reagálva Banai elmondta: ha nem lesznek strukturális intézkedések, akkor a kormány által tervezett költségvetési pálya valóban nem lesz fenntartható.
