Nem az önkormányzatok éve lesz a 2011-es, legalábbis ez derül ki a jövő évi költségvetés vonatkozó tételeiből: a helyhatóságok 2011-ben 3220 milliárd forintból gazdálkodhatnak, szemben az ez évre tervezett 3238 milliárd forinttal. A központi költségvetés 1134 milliárd forintot ad a településeknek az idénre tervezett 1164 milliárd után - vagyis elvileg 30 milliárd forint a csökkenés folyó áron számolva. Ennek ellenére a költségvetés általános indoklása szerint az 1134 milliárd forint - a 2010-es "korrigált bázishoz mérten" 4,5 százalékos növekedést jelent. A korrigált bázis azt jelenti, hogy a közfoglalkoztatási programok költségvetési hatásai idén még megjelentek az önkormányzatok támogatásában - ám 2011-ben külön soron számolják el, ezért a kevesebb pénz többet jelent.
Jövőre egyszerűsödik az önkormányzatok finanszírozása, több területen csökken a normatívák száma - jellemzően ezeket összevonják. Az oktatási normatívában jelenik meg például 2011-től a kollégiumi finanszírozás vagy épp a művészeti oktatás finanszírozása - ezek az elmúlt években külön normatívát jelentettek.
Az 1134 milliárd forintos kiadási előirányzatban szerepel egy 14 milliárd forintos tartalék, amit nem kapnak meg automatikusan a települések. E tartalékból igényelhetnek év közben a települések kiegészítő támogatást, ha az előzetes kalkulációhoz képest több járna nekik. Az önkormányzati túligényléseket szintén e tartalékba fizetnék vissza, így ez egyfajta likviditási kiegészítő keretként működne.
Az önkormányzati támogatások között szerepel a fővárosi négyes metró építése: a tervek szerint az idei 10 milliárd forint után a főváros jövőre az építkezéshez 27,7 milliárd forintot kap támogatásként.
Részben az önkormányzatokat érinti a tömegközlekedés támogatása, 208,1 milliárd forintot szán a 2011-es költségvetés az idei 153,9 milliárd forinthoz képest, ami 36 százalékos növekedést jelent. (Ez az előirányzat egyszerre tartalmazza a MÁV, a Volánok és a BKV működési támogatását - részleteket egyelőre nem közölt a kormány - erre a fejezeti kötetek benyújtásáig várni kell.) A növekmény azonban ennél kisebb, hisz a tervezett 153 milliárd forinton túl az idén még a Bajnai-kormány 20 milliárd forintos támogatást biztosított, amit csak részben utaltak át eddig a fővárosnak. Ha a főváros megkapja az idei 20 milliárd forintos plusztámogatást, akkor a tömegközlekedés költségvetési támogatása 19,6 százalékkal nőhet 2010-hez képest.
