Ugyan költségvetési terve még nincs a kormánynak az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 2011-es finanszírozási tervét már hetekkel ezelőtt nyilvánosságra hozta - ezzel is demonstrálva, hogy a kormány nem tervezi a jövőben sem EU-s, sem IMF-hitelek igénybevételét, hanem visszatér a piacra. A finanszírozási terv is a három százalék alatti (a GDP 2,9 százalékára rúgó) finanszírozási igénnyel kalkulál - ami döntően forintpiaci kibocsátásokból valósulna meg, így a jelenlegi 42 százalékos devizaarány csökkenne 2011-ben. Az államadósság GDP-arányos mértéke várhatóan az idén, 82 százalékon tetőzött - ez 2011-ben két százalékponttal mérséklődhet a piaci várakozások szerint.
A finanszírozási terv 828 milliárd forintos nettó kibocsátással számol, ebből 676 milliárd valósulna meg az állampapírpiacon, míg 150 milliárd forint értékben hívnának le fejlesztési hiteleket a nemzetközi fejlesztési bankoktól. A bruttó kibocsátás az idei 5767 milliárd forintról 2011-ben a tervek szerint 5266 milliárd forintra csökkenne: ebből az államkötvény-kibocsátás 1485 milliárd forint lehet, míg a diszkontkincstárjegyeknél 3500 milliárdos bruttó kibocsátást terveznek.
A devizapiacon nettó kibocsátást nem tervez az ÁKK, ám a lejáró IMF- és uniós hitelek megújítására négymilliárd eurós kötvénykibocsátást terveznek. 2011-ben (az utolsó negyedévben) ugyancsak kétmilliárd eurónyi uniós hitel jár le - de a tervek arra utalnak, hogy a kormány kész a 2012 első felében lejáró hitel előtörlesztésére is, ezért a finanszírozási tervben négymilliárdos kibocsátással és ugyanekkora törlesztéssel számolnak. Mivel a pénzre csak az utolsó negyedben lesz szükség, a devizakötvény-kibocsátással várhatóan kivárják 2011 második felét - ráadásul addigra a piac számára is prezentálni lehet a kedvező lefutásnak remélt 2011-es hiányadatokat.
