A költségvetési intézmények kifizetetlen számlaállománya szeptember végén kereken 31 milliárd forint volt, ami augusztushoz képest 400 millió forint növekedés - közölte a Magyar Államkincstár. Az összes adósságon belül az állammal szemben fennálló tartozás 1,1 milliárd forint, ami százmillió forint emelkedést jelent augusztushoz képest. A növekedés technikai jellegű, egy költségvetési intézmény a saját felügyeleti szervének nem fizetett be egy bírságot.
A kifizetetlen szállítói-szolgáltatói számlaállomány 29,9 milliárd forint, ami 300 millió forinttal több az előző havinál. A növekedés nem drámai, a problémát a teljes állomány értéke jelenti, ugyanis a 31 milliárd forint az elmúlt négy év második legmagasabb állománya. A kincstár szerint ugyanakkor kedvező, hogy az összes tartozás közel fele harminc nap alatti, ám nőtt a 60 napot meghaladó, minősített adósok száma, az adósságuk mértéke és aránya.
Az összes adósság 47 százaléka jelentkezik a Nemzeti Erőforrás Minisztérium fejezetnél, ezen belül nagyrészt az orvos-egészségügyi centrummal rendelkező egyetemeknél. A Pécsi Tudományegyetemen továbbra is kincstári biztos működik. A képzeletbeli második helyet a Honvédkórházat üzemeltető honvédelmi ügynökség nyerte el - itt a kifizetetlen tartozás 5,2 milliárd forint volt.
A kincstár minden hónapban közöl intézményi adatokat - a most publikáltakból kiderül, hogy hét büntetés-végrehajtási intézet sem fizet időben szállítóinak. A rendőrségen belül szembeötlő a BRFK 1,1 milliárd forintos szállítói tartozása, de már a Készenléti Rendőrség is megjelent a nem fizetők listáján - itt 171 millió forint tartozást tartanak nyilván. Eközben a kormány tízmilliárd forinttal támogatta a központi tartalékból a Terrorelhárító Központ fölállítását.
