BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre kisebb lesz a GDP-arányos magyar államadósság

A kormány szerint már jövőre csökkenhet az államadósság GDP-hez mért aránya, az idei 0,8 százalék után pedig jövőre három százalékkal bővülhet a gazdasági.

2010. október 21. csütörtök, 23:21

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szigorú fiskális politika nem ellentétes a növekedésösztönzéssel - jelentette ki Kármán András államtitkár a Raiffeisen Bank befektetői konferenciáján. A nemzetgazdasági tárca államtitkára szerint jövőre már csökkenhet a magyar államadósság GDP-ben számított hiánya, részben a fiskális konszolidációnak, részben pedig a gazdasági növekedésnek köszönhetően. A tárca azzal számol a jövő évi költségvetés tervezése során, hogy a gazdaság növekedése az idén 0,8, jövőre 3, 2012-pedig akár 3,5 százalék lehet. A háztartások fogyasztása az idén 2,6 százalékkal csökkenhet, de jövőre ugyanennyivel nőhet. Véleménye szerint már rövid távon elérhető, hogy az államháztartást a piacokról finanszírozza az ország. Ebben az államtitkár három szakaszt különböztetett meg: az első szakasz 2009 nyarától tart, amióta nem hívott le Magyarország újabb részletet az IMF-EU hitelkeretből, az ebből elhelyezett devizabetéteket 2011-től már nem fordítja törlesztésre, a harmadik szakaszban, 2011-től teljesen visszaáll a piaci finanszírozás.

Az eddig elfogadott kormányzati intézkedésekkel, a válságadókkal, valamint az adórendszerben a gazdasági növekedést ösztönző lépésekkel hosszabb távon biztosítható, hogy az ország ismét növekedési pályára álljon - véli Kármán, aki szerit eközben Magyarország az idén 3,8 százalékos, jövőre pedig a 3 százalékos GDP-arányos áht-deficitet produkál. A bevételnövelő kiadások mellett a kormány azzal számol, hogy a kiadások egy százalékkal csökkennek. A magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatban annyi bizonyos, hogy 2011. december 31-éig felfüggesztették a befizetéseket, ezzel a központi büdzsé 14 hónap alatt 420 milliárd forintot takarít meg. Az át nem utalt összegek után járó hozamok elszámolásának feltételeit később dolgozza ki a kormányzat és a 2011 utáni időszakról is később döntenek - mondta az államtitkár.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet