A kormány legfontosabb gazdaságpolitikai célja az egyensúly megőrzése mellett a munkahelyteremtés és a növekedés lehetőségének megteremtése - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a parlamentben tartott tegnapi sajtótájékoztatóján. E három tényezőt együtt kell kezelni, nem lehet egyiknek sem kizárólagos prioritást biztosítani - tette hozzá. Matolcsy szerint azért van szükség a kormány második akciótervére, mert az első sikeres volt és nem mellesleg az idei 3,8 százalékos hiánycélt tartani kell. A nemzetgazdasági miniszter szerint kormánya "500 milliárd forintos költségvetési lyukat" örökölt az elődjétől, ennek csak a felét tömte be az első csomag. Ezért van szükség további válságadók kivetésére.
Válságadót - mint azt szerdán Orbán Viktor bejelentette - újabb három szektorra vet ki a magyar kormány (a pénzügyi szféra mellett), tegnap az is kiderült, hogy ezek esetében a nettó árbevétel az adóalap. Az energiaszektorra kivetni tervezett sarcból már az idén 70 milliárd forintot remél a tárca - és 2011-2012-ben -, Matolcsy szerint így a szektor éves profitjának a felét vonják el. A távközlési szektorban a 31 milliárd forintos adóelvonás szintén a profit felét viheti el, csakúgy, mint a kereskedelemben, ahonnan harmincmilliárdot vonnak el. Kereskedelmi cégeknél 500 millió nettó árbevételig nem szednek adót, afölött százmilliárd forintig 0,1 százalékos adót kell fizetni. A százmilliárd forint feletti árbevételű cégekre kétszázalékos adót vetnek ki - közölte a nemzetgazdasági miniszter.
Az adótörvényeket a kormány ma tárgyalja meg, ám képviselői önálló indítványként terjesztik be, így meg lehet kerülni az egyeztetéseket. Életbe léptetésük így is meglehetősen szoros lesz, hiszen a jelenlegi szabályozás szerint a kihirdetést követő 45. nap után léphetnek életbe. Igaz, az országgyűlés előtt fekszik egy államháztartási törvénymódosítás, amely ezt a határidőt 40 napra csökkentené, de még ebben az esetben is el kell fogadnia a háznak a javaslatot november 15-ig, így az adótörvények - ami alapján már az idén 130 milliárdot szednének be - karácsony után léphetnének hatályba.
