BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Állami biztos kezébe kerül a Mal Zrt. irányítása

2010. október 11. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány létrehozza a katasztrófavédelmi biztos intézményét, s ez a biztos átveszi az állami felügyeletet a vörösiszap-tragédiáért felelős Mal Zrt. felett - közölte tegnap Orbán Viktor. A miniszterelnök napirend előtti felszólalásában a parlamenti pulpitusról jelentette be, hogy a Mal Zrt. vezérigazgatóját, Bakonyi Zoltánt a rendőrség őrizetbe vette és kezdeményezte előzetes letartóztatását. A vörösiszapömlést Orbán Viktor Magyarország története legnagyobb ökológiai katasztrófájának nevezte, s hozzátette, hogy a kármentesítést nem az adófizetők, hanem a károkozók fogják állni.

Az országgyűlés tegnap nagy többséggel fogadta el a honvédelmi törvény azon módosítását, amely lehetővé teszi a kormánynak, hogy katasztrófát okozó cégek élére kormánybiztost nevezzen ki - estére ez meg is történt, Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetőjének személyében. A 336 "igen" szavazatban a szocialisták voksai is benne voltak; az LMP tartózkodott, az egyetlen "nem" szavazat egy minden bizonnyal félrenyomott KDNP-s volt. A jogszabály-módosítás szerint a kormánybiztos gyakorolja az igazgatóság jogait, vagyis a cég irányítását kiveszik az igazgatóság kezéből, ő engedélyezi a cég kötelezettségvállalásait, és ő dönthet minden kárelhárítással kapcsolatos ügyben. A kormánybiztos csak tájékoztatja az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjait - nekik nem maradt valódi döntési lehetőségük. Az új szabályok a kihirdetést követően azonnal hatályba lépnek és azokat a "folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell". Ha viszont olyan döntést hoz a kormánybiztos, amely kárt okozott a cégnek, és a döntés utólag alkotmányellenesnek bizonyul, akkor az állam kártalanítással tartozik a Mal Zrt.-nek. (Ezzel a módosítással a kormány maga is elismeri, hogy a beterjesztett javaslat akár alkotmányellenes is lehet - hangzott el a tegnapi parlamenti vitában az LMP részéről.)
Orbán Viktor szerint a mostani katasztrófa kezelése kapcsán bizonyíthatja be a kormány, hogy a választásokkal valóban új korszak kezdődött, szemben az előzővel, amely minden esetben a magánérdek elsődlegességén alapult a közérdekkel szemben. A nemzeti együttműködés rendszerében nem fordulhat elő, hogy a magánérdek megelőzze a közérdeket, ez az, amit most be kell bizonyítani - hangsúlyozta a miniszterelnök -, az iszapömlés nem természeti katasztrófa, hanem emberi hibából bekövetkezett károkozás. A kormányfő szerint minden károsultat kártalanítani kell, de nem az adófizetőknek, hanem a károkozóknak. Közérdek viszont, hogy a Mal Zrt. timföldgyárának termelése újrainduljon - tette hozzá Orbán -, az ott dolgozók ne veszítsék el munkájukat. További feladat a további károk megelőzése, ezért tisztában kell lenni a valós veszélyekkel.
Orbán szerint a történtek ismeretében alaposan feltételezhető, hogy a tulajdonosok tudtak a tározó meggyengült műszaki állapotáról, de magánérdekből eltitkolták. A kormány feladatának nevezte a kormányfő a szigorú, ám korrekt felelősségre vonást, ezzel is elejét lehet venni a további katasztrófáknak.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet