Az elmúlt tíz év legkisebb szeptemberi hiányát produkálta az államháztartás, alig 7,7 milliárd forintot, az első kilenc hónapban pedig 1089,1 milliárd forint volt a deficit - adta hírül a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ezen belül a központi költségvetés 5,4 milliárd forint szufficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 8,9, az elkülönített állami pénzalapok pedig 4,2 milliárd forint deficittel zártak.
A 7,7 milliárd forint deficit az elmúlt tíz év legkisebb szeptemberi hiánya, ami az extra bevételeknek köszönhető. A kormány az idén nyáron vezette be a pénzügyi szervezetek adóját, amiből éves szinten két tételben 200 milliárd forintot vártak. Az első fizetési határidő szeptember utolsó napja volt, addig 56 milliárdot fizettek be az érintett pénzügyi szolgáltatók. A befizetések egy része - 31,1 milliárd forint - átcsúszott októberre, az első etapban 87 milliárd forint folyt be a kincstárba. Az adó második részét december 10-éig kell befizetni, a várt 200 milliárddal szemben összesen 174 milliárd forint extra bevétel folyhat be az idén a büdzsébe.
Szintén a szeptemberi egyenleget javította a Mol 35,8 milliárd forint nem tervezett bányajáradék-befizetése - amire az olajcég egy európai bírósági döntés következtében kényszerült.
Ez a bevétel javítja a költségvetés egyenlegét, ám már a parlament előtt fekszik az a kormánypárti javaslat, amely ekkora összeggel megemelné a költségvetés általános tartalékát, kétséges tehát, hogy hosszú távon is hiánycsökkentő tétel marad-e a Mol befizetése. A központi költségvetés bevételei összességében közel 131 milliárd forinttal meghaladták a tavaly szeptemberi összeget. A főbb adóbevételek esetében a személyi jövedelemadót kivéve az összes adónemből mintegy 31 milliárd forinttal több folyt be, mint tavaly.
