Másfél százalékról 1,2 százalékra mérsékelte az idei gazdasági növekedésre adott prognózisát a Kopint-Tárki. 2011-re azonban változatlanul háromszázalékos GDP-bővülést vár a cég a legújabb konjunktúrajelentésében. Az idei mérséklést a kutatók a vártnál alacsonyabb bérdinamikával, illetve növekvő lakossági megtakarításokkal magyarázzák: a cég szerint a lakossági fogyasztás a korábban várt 1,5 százalékkal szemben az idén még 2,5 százalékkal csökken. Az elemzők felhívták a figyelmet, hogy a lakossági megtakarításokban áttörést hozott 2010 második negyedéve. Miközben a háztartások 185 milliárd forintnyi devizahitelt fizettek vissza, 380 milliárd forinttal növelték pénzügyi követeléseiket, ami már szinte a válság előtti megtakarítási folyamatokat idézi - mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója a cég sajtótájékoztatóján.
A magyar ipari termelés viszonylag gyorsan magához tért, köszönhetően az exportértékesítéseknek: így a Kopint az ipari növekedés idei előrejelzését a korábbi 6,5 százalékról 7,5 százalékra emelte. A jövő évben az export és az import adja a gazdasági növekedés húzóerejét, amire rásegít a hosszú idő után növekvő lakossági fogyasztás mellett a beruházások ötszázalékos növekedése. Ezzel párhuzamosan a foglalkoztatás lassú növekedése várható.
A növekedés gyorsulása csökkenő infláció mellett mehet végbe. A Kopint kutatói a jövő évre tervezett 2,9 százalékos hiánycél elérésének biztosítékát még nem látják. Az év hátralévő részét és 2011 elejét csökkenő rövid és hosszú állampapír-piaci hozamok jellemzik, 275 forintos euróárfolyammal. A pénzügyi folyamatok rendkívül bizonytalanok - hisz egyszerre függnek a még ismeretlen monetáris politikától és a nemzetközi környezettől - mondta Palócz Éva. Kedvező feltételek fennmaradása esetén az 5,25 százalékos jegybanki kamat csökkentésére leghamarabb 2011 késő tavaszán kerülhet sor - tette hozzá.
