A költségvetés általános tartaléka 11,7 milliárd forint volt tegnap a Napi számításai szerint, így a vörösiszap-katasztrófával kapcsolatos valamennyi kiadást várhatóan tudná fedezni a kormány minden külön átcsoportosítás nélkül, ha arra szükség lenne. Ennek ellenére Rogán Antal, a Fidesz költségvetési munkacsoportjának vezetője tegnap olyan törvénymódosítást nyújtott be, amely a költségvetés általános tartalékát megemelné a Mol Nyrt. befizetésével.
Az Európai Bíróság elmarasztalta a Molt tiltott állami támogatás miatt, az ítélet nyomán 35,2 milliárd forintot fizetett be az olajtársaság a költségvetésbe az elmúlt hetekben. Rogán arra tett javaslatot, hogy ezzel az összeggel emeljék meg az általános tartalékot, így az mintegy 50 milliárd forintra nőne.
A kormány az elmúlt hónapokban 10,8 milliárd forintot fordított a tartalékból a nyári viharkárok és az árvizek utáni kármérséklésre és az újjáépítésre. A miniszterek a múlt héten döntöttek a Malév Zrt. tőkerendezéséről, az ehhez szükséges 5,3 milliárd forintot is a tartalékból csoportosították át, így csökkent a tartalék 11,7 milliárd forintra. Ezt megelőzően a kormány a múlt héten arról döntött, hogy hárommilliárd forintot fizet ki, hogy így kompenzáljon néhány települést, amelyek kórházait jelentősen visszafejlesztette az előző kormány a 2007. tavaszi egészségügyi reform keretében.
A költségvetés általános tartaléka - az államháztartási törvény definíciója szerint - az előre nem látható kiadásokra szolgál, és azzal a kormány szabadon rendelkezik. Amennyiben az országgyűlés elfogadja a költségvetés módosítását úgy, ahogy azt Rogán Antal beterjesztette, a kormány szabad kezet kap 35 milliárd forint elköltésére.
