A kormány késésben van mind a jövő évi adótörvények, mind a 2011-es költségvetés elkészítésével - az önkormányzati választások előtt ezekkel a kérdésekkel politikai megfontolásokból nem foglalkoztak. A jövő évi költségvetési irányelveket még tegnap sem hozták nyilvánosságra. A nemzetgazdasági tárca a napokban közli a tárcákkal a költségvetési tervezés makrofeltételeit, ezt követően indítja el a konkrét egyeztetéseket a tárcákkal, amit október 15-ig nyújt be a kormány elé - közölte a nemzetgazdasági minisztérium.
Eközben a gazdasági bizottság az államháztartási törvény olyan módosítását terjesztette a parlament elé, ami segíthet az eddig elvesztegetett idő behozásában. Az államháztartási törvény előírásai szerint a következő évi adóemeléseket az életbelépés előtt legalább 45 nappal - vagyis november közepéig - ki kellene hirdetni. A tegnap benyújtott javaslat szerint a választások évében a hatályba léptetéshez elegendő negyven nap. Évekkel ezelőtt az Alkotmánybíróság kimondta, hogy a jogbiztonság elve szerint időt kell biztosítani a szigorító jellegű adóváltoztatások életbelépéséhez, ezért a 45 napos türelmi idő.
A gazdasági bizottság szerint viszont e határidő meghatározásakor nem vették figyelembe, hogy választások évében a kormánynak nincs elég ideje a költségvetési törvény előkészítésére. Ezzel szemben a költségvetési munka meg sem kezdődött egészen október negyedikéig, holott a minisztérium ezzel a kérdéssel hónapok óta foglalkozhatna. Azt a kérdést nem tárgyalja a javaslat, hogy a jogbiztonság elvét miként írhatja felül a parlamenti választások időpontja.
