BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzügykutató: sokat romlott a helyzet

2010. szeptember 26. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei 0,8 százalékos gazdasági növekedés után jövőre 2,3-2,8 százalékos GDP-bővülést vár a Pénzügykutató Zrt. Az Orbán-kormánnyal szemben nemzetközi bizalom alakult ki, de ezt változó üzenetekkel sikerült lerombolni, így már minden pénzügyi mutató rosszabb, mint a kormány megalakulásakor - mondta Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa a cég sajtótájékoztatóján. A társaság azt valószínűsíti, hogy a kormány teljesíti vállalásait, vagyis a 3,8 százalékos hiánycélt - ám ehhez még 60-70 milliárd forintnyi korrekcióra van szükség.

Jövőre a világgazdasági konjunktúra lassulására lehet számítani, hiszen az uniós államok a költségvetési stabilitásra koncentrálnak. A kormány nyilatkozata szerint a benyújtott költségvetés 3 százalék alatti GDP-arányos hiánnyal készül - más kérdés, hogy a vita alatt a hiányszám hogyan alakul. A Pénzügykutató lassú forinterősödésre számít a következő hónapokban: 2011 végére 275 forintos euróval számolnak az idei 282 forint után. A jegybank várhatóan tartja a jelenlegi 5,25 százalékos alapkamatot.

Jövőre már a belső piacokon is megindulhat az élénkülés: a reálkeresetek az idei 2,6 százalékos emelkedés után további 1,5-2 százalékkal növekedhetnek, így a háztartások fogyasztása az idei 3,3 százalékos mínusz után 1,6-2,1 százalékkal nőhet. A beruházások az idei egyszázalékos visszaesés után szerény mértékben, 2-3 százalékkal nőhetnek, de a lakásépítésekben még nem várható növekedés.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet