BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zenepedagógusokra és óvónőkre alapozza a jövőt a szaktárca?

2010. szeptember 15. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány a következő hetekben várhatóan elfogadja a 2011 őszén induló egyetemi kurzusok államilag finanszírozott helyeinek keretszámait - ugyanis azokat az ősszel meg kell hirdetni. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium előterjesztéséből kitűnik, hogy jövőre is 39 820 fő vehető fel alapképzésre - ez a szám 2007-óta változatlan. A demográfia sajtosságok - az érettségiző diákok folyamatosan csökkenő száma -, a változatlan, 39,8 ezer fős irányszám lehetővé teszi a felsőfokú végzettséggel rendelkezők arányának növelését - hívja fel a figyelmet az előterjesztés.
Érdemi változásra a szakok arányaiban az idei számokhoz képest nem kell számítani: hiába lenne igény több természettudományi, mérnöki, informatikus végzettségű fiatalra, e szakok aránya csak a minőség rovására növelhető tovább - ezt tükrözik az ezekre a szakokra felvételizők csökkenő pontjai. Az elmúlt években folyamatosan emelték e szakok számait - így csökkentek a bejutáshoz elégséges ponthatárok. Ennek nyomán a mérnöki szakokra jövőre is 9850 fiatalt vehetnek fel az államilag finanszírozott helyre, változatlanul 4700-an jelentkezhetnek informatikai képzésre, illetve 4200 végzős középiskolást várnak a természettudományi szakokra. Az idei évhez képest száz fővel kevesebb bölcsész gólya tanulhat ingyen, így ők 4450-en lesznek, míg a gazdasági szakokra felvehetők száma 250 fővel, 6250 főre olvad. Ugyancsak csökken a társadalomtudományi képzésre felvehetők száma.
Miközben a kormány is a magas hozzáadott értéket teremtő felsőoktatási képzést preferálná, 150 fővel nő a művészeti szakokra felvehető diákok száma - így ők összesen 970-en lehetnek. A növekedést az előterjesztő a zenepedagógus-képzés többletigényeivel indokolja. Szintén nő - igaz, csak 200 fővel - a pedagógia szakokra felvehetők száma, így kétezer leendő tanár kezdheti meg tanulmányait jövő szeptemberben. A szaktárca itt az óvodapedagógusok iránti növekvő kereslettel magyarázta a létszám tízszázalékos növelését.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet