A 2009-es költségvetést trükközés jellemezte, hiszen az eredetileg tervezett 2,8 százalékos hiány helyett 3,9 százalékos deficittel zárt - mondta Cséfalvay Zoltán a tavalyi zárszámadásról szóló törvényjavaslat parlamenti vitaindítójában. A 2009-es költségvetést még a Gyurcsány-kormány terjesztette be a világválság kitörésével egy időben: a menet közben módosított tervezet még egyszázalékos gazdasági visszaeséssel és 2,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számolt, de a gazdaság 6,3 százalékkal esett, így az előző kormány folyamatosan módosította a hiánycélt is - mondta az államtitkár. Februárban 3,2 százalékra, májusban 4,3 százalékra, szeptemberben pedig 4,1 százalékra módosult a hiánycél, amely végül 3,9 százalékra teljesült - tette hozzá. Cséfalvay Zoltán az államháztartás gazdálkodása 2009. évi sarokszámainak elfogadását javasolta, "ami nem azt jelenti, hogy az új kormány egyetért vagy támogatja az előző kormány gazdasági és költségvetési politikáját".
Az előterjesztés úgy fogalmaz, hogy magyar kormánynak az adott világ- és belgazdasági helyzetben nem maradt mozgástere gazdaságélénkítő intézkedésekre, hiszen az államháztartás finanszírozását is csak 20 milliárd eurós EU-Világbank-IMF hitelcsomaggal lehetett biztosítani. A hitelcsomag kivédhetővé tette a súlyosabb csapásokat - fogalmaz az előterjesztés általános indoklása. A törvényjavaslat szerint a hiánycél emelésére éppen a további növekedési áldozatok elkerülése miatt volt szükség - így emelték a 2009-es hiánycélt a GDP 3,9 százalékára. Ennek fényében nem meglepő, hogy a kormány előterjesztését inkább a MSZP-s hozzászólók dicsérték és védték meg, míg a fideszes hozzászólók az 2009-es év társadalmi-gazdasági problémáit emelték ki.
